Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Ostatnia faza Borsuk-17

Wojska lądowe, Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 30 listopada 2017

29 listopada przeprowadzono ostatnią fazę ćwiczenia taktycznego z wojskami, pk. Borsuk-17.

W środę zakończono ostatnią, najważniejszą fazę tegorocznego ćwiczenia taktycznego z wojskami, pk. Borsuk-17 / Zdjęcia: st. chor. Rafał Mniedło, 17.WBZmech.

Od 20 listopada na poligonach w Wędrzynie, Żaganiu i Świętoszowie w ramach ćwiczenia Borsuk-17 szkoliło się ponad 3000 żołnierzy, w tym wojskowi z 2. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (2. ABCT) stacjonującej w Żaganiu (Amerykańska zmiana warty, 2017-09-29). Na potrzeby szkolenia użyto ok. 600 jednostek sprzętu wojskowego, w m.in. KTO Rosomak 8x8, wyrzutnie rakietowe WR-40 Langusta, a także czołgi podstawowe Leopard 2A5 i amerykańskie M1 Abrams (Czarna Dywizja na ćwiczeniach Borsuk-17, 2017-11-28;Wielonarodowe współdziałanie, 2017-11-27 ).

W czasie ostatnich dwóch dni ćwiczeń przeprowadzono zajęcia kierowania ogniem brygady zarówno w dzień jak i w nocy. Pierwszego dnia zadania ogniowe wykonywano w obronie, aby następnego przejść do natarcia. Wsparcia pododdziałom zmotoryzowanym i zmechanizowanym udzielili artylerzyści z 23. Śląskiego Pułku Artylerii z Bolesławca i 11. Mazurskiego Pułku Artylerii nawałą ogniową z wyrzutni Langusta, 152-mm sah Dana i 155-mm sah Krab. Pierwszy raz w tak ważnych ćwiczeniach ogień otworzyły również 120-mm moździerze samobieżne Rak (Raki w 12. Bzmech. , 2017-10-31). Wsparcia z powietrza udzielili piloci 1. i 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego oraz specjaliści z 12. Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych, a także CIMIC i Centralnej Grupy Działań Psychologicznych.

- Tegoroczna edycja ćwiczenia Borsuk odbywała się na trzech poligonach w Wędrzynie, Żaganiu i Świętoszowie, a samo ćwiczenie podzielone było na trzy główne etapy. 20 listopada w ramach części przygotowawczej ćwiczenia pododdziały zajęły wyznaczone rejony. Dzień później rozpoczęła się część wstępna. Przeprowadzone zostały m.in. instruktarze związane z zachowaniem bezpieczeństwa i ostatnie sprawdzenia sprzętu oraz uzbrojenia. Od 22 do 29 listopada trwa główna część ćwiczenia. Jego dwa ostatnie dni, tj. 28 i 29 listopada, przeznaczone były na zajęcia ogniowe. Niezwykłą trudnością było zorganizowanie i realizacja przemieszczenia ćwiczących pododdziałów z Wędrzyna do Żagania i Świętoszowa - tłumaczył gen. bryg Stanisław Czosnek, dowódca 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej.

Ćwiczący żołnierze przez pierwsze dwa dni wykonywali działania obronno-opóźniające. Jednak już, 23 listopada otrzymali rozkaz przemieszczenia się na dużą odległość z pokonaniem przeszkody wodnej. Wykonali ponad 170- kilometrowy marsz. - Operacja była trudna logistycznie. Wymagała wielu uzgodnień i koordynacji. Zwłaszcza, że wykonywana została po drogach publicznych, w trakcie normalnego, codziennego ruchu. Ćwiczący w nakazanym czasie przetransportowali blisko 1500 żołnierzy i prawie 500 jednostek różnego rodzaju sprzętu wojskowego – wyjaśniał mjr Paweł Płachta, szef wydziału logistyki kierownictwa ćwiczenia.

Po zakończonym przemieszczeniu i osiągnieciu nowych rejonów ześrodkowania, pododdziały przystąpiły do odtwarzania zdolności bojowej. W tym zakresie wspierani byli przez żołnierzy z 10. Brygady Logistycznej z Opola. W tym czasie główny ćwiczący – 17. Wielkopolska Brygada Zmechanizowana, został wzmocniony dodatkowymi siłami. 24 listopada do jej składu włączony został sztab batalionu zmechanizowanego z kompanią zmechanizowaną US Army, wyposażony w czołgi M1 Abrams i bwp M2 Bradley ze składu 2. ABCT.

Na podstawie informacji mjr Artura Pinkowskiego, 17.WBZmech.
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.