Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Zakończono dostawy meksykańskich Pantherów

Lotnictwo wojskowe, Przemysł lotniczy, 07 grudnia 2017

Przedstawiciele Fuerza AeroNaval (FAN, lotnictwa marynarki wojennej Meksyku) odebrali 6 grudnia w zakładach Airbus Helicopters w Marignane ostatnie 2, z 10 zamówionych w 2014, śmigłowców AS565 MBe Panter.

Lotnictwo marynarki wojennej Meksyku ma obecnie na stanie 10 śmigłowców AS565 MBe Panter / Zdjęcie: Airbus Helicopters

FAN było pierwszym nabywcą wiropłatów tej wersji. Pierwsze 4 śmigłowce zostały dostarczone w 2016, a pozostałe – w trakcie tego roku. Należące do FAN AS565 MBe stacjonują w trzech bazach morskich w stanach Veracruz, Sonora i Michoacan, wykonując misje rozpoznawcze, patrolowe i szkoleniowe. Ich średni nalot to 300 h.

AS565 MBe Panther przeznaczone dla FAN są wyposażone w składane łopaty wirnika nośnego i śmigła ogonowego, system wspomagający lądowanie na pokładzie okrętu i pływaki awaryjne. Meksykańskie Panthery mają także zawiesie ładunkowe, wciągarkę, układ obserwacji w podczerwieni i mogą pomieścić w kabinie maksymalnie 4 pary noszy.

AS565 MBe ma również nową przekładnię główną, śmigło sterujące i 4-osiowego autopilota. Śmigłowiec napędzany jest dwoma silnikami Arriel 2N, które zapewniają mu rozwinięcie maksymalnej prędkości 278 km/h. Maksymalna masa startowa Panthera to 4500 kg. Zasięg wiropłata wynosi 780 km.

Wejście do służby AS565 MBe Panther zwiększyło możliwości operacyjne lotnictwa marynarki wojennej Meksyku. Jest to nowoczesny wielozadaniowy śmigłowiec, który możemy eksploatować nad lądem i wodą podczas wielu misji, w tym poszukiwań i ratownictwa na morzu, niesienia pomocy ofiarom klęsk żywiołowych, transportu ładunków na zawiesiu zewnętrznym, a nawet przewozu chorych – stwierdził dowódca FAN adm. Jose Maria Garcia Macedo (Meksyk odbiera pierwszego AS565 MBe, 2016-09-30).

Chciałbym podziękować marynarce meksykańskiej za zaufanie do naszych śmigłowców. Aby zapewnić powodzenie ich krytycznych misji, stworzyliśmy zespół wsparcia technicznego i logistycznego w Veracruz. Przeszkoliliśmy również około 30 pilotów, z których wielu przeszło specjalistyczny trening w zakresie wykonywania misji poszukiwawczo-ratowniczych i lotów w okularowych wzmacniaczach obrazu – dodał Mesrob Karalekian, wiceprezydent Airbus Helicopters w regionie Ameryce Łacińskiej.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2018 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.