Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Progress M zatopiony w Pacyfiku

Strategia i polityka, 08 lutego 2009

Dziś rosyjski satelita transportowy Progress M-01M skończył swą misję. Jego resztki zostały zatopione w Oceanie Spokojnym.

Progress M-01M był pierwszym rosyjskim satelitą wyposażonym w pełni cyfrowy system sterowania. Został wyniesiony na orbitę 26 listopada 2008 przez rakietę nośną Sojuz-U. Na jego pokładzie znajdowało się ponad 2,5 tony ładunków, w tym woda, żywność i wyposażenie naukowe dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Początkowo satelita stwarzał pewne problemy, nie otworzyła się bowiem całkowicie jedna z jego anten systemu zbliżania. Jednak ostatecznie misja zakończyła się powodzeniem. 30 listopada ub.r. Progress M-01M połączył się z MSK. W kolejnych dniach przeładowano przewiezione towary i odebrano śmieci ze stacji. 17 grudnia silniki satelity zostały wykorzystane do korekcji orbity MSK.

6 lutego Progress M-01M odcumował do MSK, a 2 dni później, o 10:32 czasu moskiewskiego, została w jego kierunku wysłana komenda powrotu na Ziemię z centrum Kierowania Lotami w Korolewie pod Moskwą. Satelita spłonął dziś ok. 11:30 w górnych warstwach atmosfery, a jego szczątki wpadły do Pacyfiku, ok. 3 tys. km na wschód od Nowej Zelandii, w rejonie nieuczęszczanym przez statki handlowe, nazywanym cmentarzem statków kosmicznych.

10 lutego ma wystartować kolejny satelita serii Progress z zaopatrzeniem dla MSK. Będzie to Progress M-66, satelita starszej serii niż M. Ma on przycumować do stacji 13 lutego. Rosjanie od lat zapewniają większość zaopatrzenia MSK wobec problemów USA z wahadłowcami.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.