Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Rozpoczęto Allied Spirit VIII

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 23 stycznia 2018

Ponad 1200 żołnierzy i kilkaset jednostek specjalistycznego sprzętu wojskowego z 12. Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina, 1. Brygady Logistycznej z Bydgoszczy, Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód z Elbląga, 5. Pułku Inżynieryjnego ze Szczecina, 1. Pułku Saperów z Brzegu i 100. batalionu łączności z Wałcza rozpoczyna międzynarodowe ćwiczenie Allied Spirit VIII, które odbywa się na terenie amerykańskiej bazy wojskowej w Hohenfels, w południowo – wschodnich Niemczech.

Około 4 tys. żołnierzy z państw NATO i partnerskich, w tym 1200 wojskowych z Polski weźmie udział w ćwiczeniach Allied Spirit VIII / Zdjęcia: por. Bartłomiej Kulesza, por. Błażej Łukaszewski, 12. Szczecińska Dywizja Zmechanizowana

- Pierwszy etap ćwiczenia rozpoczął się już 13 stycznia br. i trwał kilka dni. Było to przemieszczenie się transportem kolejowym i kolumnami kołowymi na odległość prawie 800 km w głąb Niemiec. Zadanie wykonane zostało bardzo dobrze - powiedział oficer prasowy 12. Brygady Zmechanizowanej, por. Bartłomiej Kulesza. Ogółem, 12. Bzmech. wysłała do Hohenfels ponad 300 sztuk specjalistycznego sprzętu wojskowego, w tym pojazdy terenowe, samochody ciężarowe i KTO Rosomak oraz ciężki sprzęt inżynieryjny.

Podczas ćwiczenia Allied Sprit VIII Błękitna Brygada ze Szczecina będzie dowodzić wielonarodową kwaterą Brygady. Sprawdzi w ten sposób m.in. swoją zdolność do planowania, kierowania i realizacji procesu zabezpieczenia logistycznego z uwzględnieniem podległych sił międzynarodowych. Ogółem, ok. 4 tys. żołnierzy z USA, Polski, Wielkiej Brytanii, Kanady, Danii, Czech, Albanii, Włoch, Rumunii i Litwy weźmie udział w Allied Sprit VIII, wzmacniając interoperacyjność sojuszników z NATO i kluczowych partnerów.

Allied Spirit VIII jest pierwszym z serii ćwiczeń międzynarodowych, w jakich główną rolę pełnić będą jednostki z 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej. Jednocześnie będzie ono przygotowaniem do najważniejszego przedsięwzięcia szkoleniowego w br., jakim jest Anakonda 18, gdzie 12. Dywizja będzie głównym ćwiczącym związkiem taktycznym.

Na podstawie informacji mjr Marcela Podhorodeckiego, 12. SDZmech.
GaleriaDrukuj Góra