Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Szkolenie poligonowe III zmiany PKW Rumunia

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 23 lutego 2018

22 lutego na Ośrodku Szkolenia Poligonowego w Wędrzynie zakończyła się praktyczna część szkolenia SERE, w którym udział wzięli żołnierze przygotowujący się do realizacji zadań w ramach III zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego Rumunia.

Żołnierze przygotowujący się do wyjazdu na misję do Rumunii przeszli praktyczną część szkolenia SERE / Zdjęcia: st. szer. Łukasz Kermel, 17. WBZmech.

SERE jest jednym z elementów szkolenia żołnierzy, którzy będą realizowali zadania poza granicami kraju. Kurs ma na celu przygotowanie, a następnie sprawdzenie personelu z umiejętności prowadzenia działań zapewniających: przetrwanie w ekstremalnym środowisku (Survival), unikanie przeciwdziałając przechwyceniu przez nieprzyjaciela (Evasion), przeciwdziałanie wykorzystaniu w przypadku schwytania (Resistance) oraz ucieczkę lub uwolnienie z zamiarem połączenia z macierzystą strukturą (Escape lub Extraction).

- Służba w Polskich Kontyngentach Wojskowych wiąże się z działaniem w nowym miejscu, które nie jest naturalnym środowiskiem dla personelu wojskowego. Ponadto biorąc pod uwagę wzrost znaczenia działań asymetrycznych, żołnierze narażeni są na izolację. W tym przypadku każdy z nich musi posiadać odpowiednie zdolności, aby powrócić do macierzystej jednostki – wyjaśnia mjr Zbigniew Jakóbczyk, szef sekcji rozpoznania 17. WBZmech.

Szkolenie SERE na poziomie B trwa pięć dni i obejmuje dwa etapy: teoretyczny i praktyczny. - Pierwszego dnia szkoleni zapoznani zostają z organizacją i funkcjonowaniem systemu odzyskiwania oraz zasadami, metodami i forami ochrony własnej. Każde zagadnienie zakończone jest praktycznym sprawdzeniem nabytej umiejętności. Jako organizatorzy szkolenia chcemy mieć pewność, że każdy z żołnierzy jest przygotowany do najważniejszego 3 dniowego sprawdzenia w polu – informuje kpt Piotr Dąbrowski, oficer sekcji rozpoznania. Pierwsze zajęcia mają przede wszystkim pokazać szkolnym jak przetrwać w różnym środowisku, przy posiadaniu minimalnej ilości sprzętu, a skupiając się na zasobach dostępnych w terenie.

Po zajęciach teoretycznych żołnierze zostali przemieszczeni do różnych lokalizacji. Od tej pory musieli liczyć tylko na siebie przez 72-godziny. Przy ograniczonej ilości jedzenia, wody oraz snu musieli wykonać zadania postawione przez instruktorów. Dotyczyły one głównie przenikania, skrytego przemieszczenia się i nawiązania kontaktu w określonych punktach oraz budowania schronienia. - Szkoleni muszą pamiętać, że w realnym działaniu izolacja może trwać dłużej niż 3 doby, które są założeniem ćwiczenia. Dlatego tak ważne jest, aby pamiętać o odpoczynku, ogrzaniu się i przygotowaniu posiłku, zważając na nie demaskowanie swojego położenia – podkreśla jeden z instruktorów, mł. chór. Robert Lisiecki. Głównym celem było pokazanie kursantom jak wygląda izolacja oraz jakie procedury przyjąć, aby ją przetrwać oraz poznać możliwości swojego organizmu w ekstremalnych sytuacjach.

Na podstawie informacji por. Weronika Milczarczyk, 17. WBZmech.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.