Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Military Ski Patrol 2018

Wojska lądowe, Wojska specjalne, 13 marca 2018

W dn. 5-9 marca w Górach Izerskich odbyły się trzecie Zimowe Zawody Górskie Military Ski Patrol. Tegoroczna edycja zawodów została zorganizowana przez Sekcje Szkoleń Wysokogórskich Akademii Wojsk Lądowych, WORKS11, W11TC Special Training, Jednostkę Wojskową Komandosów w Lublińcu, Ośrodek Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu i Grupę Karkonoską GOPR.

/ Zdjęcia: st. chor. szt. Marek Kańtoch

Do zawodów zgłosiło się 28 drużyn, ostatecznie jednak do startu przystąpiło 19 zespołów z Akademii Wojsk Lądowych, Wojskowej Akademii Technicznej, 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej z Mińska Mazowieckiego, 25. Brygady Kawalerii Powietrznej, Jednostki Wojskowej NIL, Jednostki Wojskowej AGAT, 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, 6. Brygady Powietrznodesantowej, Uniwersytetu Północnej Georgii ze Stanów Zjednoczonych, 8. Pułku Górskiego z Włoch i Uniwersytetu Karola z czeskiej Pragi.

Trzyosobowe zespoły podczas trzydniowej rywalizacji miały za zadanie wykonać marsz o dystansie ponad 40 km z odcinkami czasowymi na nartach skitourowych w umundurowaniu z wymaganym ekwipunkiem i plecakiem ważącym co najmniej 15 kg. W trakcie marszu zawodnicy podlegali ocenie na punktach zadaniowych polegających na strzelaniu z broni palnej, rzutu granatem, strzelaniu z moździerzy ANTOS, technik ratownictwa górskiego, TCCC, budowy toboganu czy budowy schronienia w śniegu.

Pierwszego dnia zawodów instruktorzy W11TC Special Training przeprowadzili cykl strzelań szkolnych z różnych typów broni. Celem zajęć było nauczenie żołnierzy posługiwania się uzbrojeniem oraz wykonanie łącznych czynności do strzelania i odbycie strzelania szkolnego z różnych typów broni. Uczestnicy zawodów mieli okazję zapoznać się z takimi konstrukcjami jak REX 01, MP5, HK 416, SR 25, MINIMI, M32A1 MILCOR i LRM ANTOS. Ponadto żołnierze zostali zapoznani z warunkami wykonania zadania ratownictwa taktycznego TCCC.

Drugiego dnia zawodów zawodnicy musieli jak najszybciej pokonać trasę podejścia na Szrenicę (1362 m n.p.m.), następnie zjechać na nartach po trasie SKI-Areny Szrenica i podejść do schroniska pod Łabskim Szczytem, gdzie odbywała się pierwsza konkurencja – Lawina. W jej trakcie zawodnicy musieli jak najszybciej znaleźć osoby zasypane przez lawinę, za pomocą detektorów lawinowych, łopatki śnieżnej i sondy lawinowej. Po wykonaniu zadania rozpoczynał się pomiar czasu na odcinku od schroniska pod Łabskim Szczytem przez Śnieżne Kotły, Halę Szrenicką do Polany Jakuszyckiej, gdzie zawodnicy musieli zbudować jamę śnieżną i spędzić w niej noc. Noc spędzona w niskiej temperaturze stanowi dodatkowy czynnik mający na celu obciążenie zdolności psychofizycznych.

Ostatni dzień zawodów rozpoczął się od konkurencji Tobogan, która polegała na budowie improwizowanego toboganu ze sprzętu alpinistycznego i przetransportowaniu na nim poszkodowanego. Kolejnym zadaniem na trasie był rzut granatem. Zawodnicy mieli za zadanie wykonać 6 rzutów granatem z różnych postaw. Tego dnia instruktorzy z WORKS11 przygotowali na trasie 3 zadania techniczne. W zimowej scenerii Karkonoszy i Gór Izerskich zawodnicy musieli udzielić pomocy rannemu żołnierzowi i przygotować go do ewakuacji, w składzie obsługi wykonać zadanie ogniowe – strzelanie amunicją treningową / działoczyn z LRM ANTOS oraz wykonać zadanie taktyczno-ogniowe przy wykorzystaniu 4 środków ogniowych amunicją bojową w terenie przygodnym.

Zadaniem drużyny było wykonać nieplanową, natychmiastową zasadzkę na przeciwnika podchodzącego doliną. Zasadzka natychmiastowa to specyficzna forma ataku nieprzygotowanego zawczasu pododdziału, który dysponując ograniczonymi danymi rozpoznawczymi przeprowadza szybkie planowanie, koordynację i natychmiast przygotowuje siły i środki do ataku. Takie działanie wykorzystuje zaskoczenie nieprzygotowanego przeciwnika, który nie spodziewa się ataku oraz warunki terenowe, przewagę wysokości, warunki meteorologiczne i możliwość prowadzenia obserwacji zarówno z możliwościami maskowania manewru i odskoku. Po postawieniu zadania drużyna, wykorzystując dogodne warunki terenowe, wyszła na skrzydło przemieszczającego się patrolu przeciwnika. Ostatnim zadaniem na trasie zawodów było przetransportowanie samochodu na odległość 30 m za pomocą improwizowanego układu wyciągowego.

W wyniku zawziętej rywalizacji zwyciężyli podchorążowie z Akademii Wojsk Lądowych, drugie miejsce zajęli żołnierze z 21. batalionu Dowodzenia 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, natomiast trzecie miejsce zajęła 6. Brygada Powietrznodesantowa.

Patronem medialnym wydarzenia był Magazyn Broń i Amunicja-Komandosi-Obrona Terytorialna.
GaleriaDrukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2018 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.