Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Szkolenie 2. pułku rozpoznawczego

Lotnictwo wojskowe, Wojska lądowe, 07 maja 2018

Żołnierze 2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego im. mjr. Henryka Dobrzańskiego Hubala nieprzerwanie realizują szkolenie spadochronowo-desantowe praktyczne – skoki i zrzuty.

Skoki 2. pr na lotnisku Mokre w Zamościu były wykonywane ze śmigłowca W-3 Sokół z 7. dywizjonu lotniczego

W dn. 9-16 kwietnia żołnierze 2. pr realizowali szkolenie spadochronowo-desantowe praktyczne – skoki i zrzuty na lotnisku (i jednocześnie zrzutowisku) Mokre w Zamościu, należącemu do Aeroklubu Ziemi Zamojskiej. Skoki były wykonywane ze śmigłowca W-3 Sokół z 7. dywizjonu lotniczego bazującego w Nowym Glinniku.

Każdego dnia ok. 100 żołnierzy wykonywało skoki ze wszystkimi typami spadochronów użytkowanymi w pułku, zaczynając od spadochronów desantowych gr. A z samoczynnym systemem otwarcia, na spadochronach w wolnym systemem otwarcia kończąc. Skoczkowie opuszczali pokład śmigłowca na wysokości 400-1200 m nad poziomem ziemi (AGL), w dzień i w nocy.

Łącznie wykonano 869 skoków, co najważniejsze bez żadnych negatywnych zdarzeń spadochronowo-desantowych. Tym samym udało się pułkowi utrzymać poziom bezpieczeństwa w szkoleniu spadochronowo-desantowym na zerowym poziomie. Było to możliwe dzięki wysiłkowi i zaangażowaniu instruktorów spadochronowych jednostki i wszystkich żołnierzy biorących udział w szkoleniu.

Kilkanaście dni później żołnierze 2. pr wykonywali skoki na Pustynię Błędowską / Zdjęcia: via Artur Gosiewski

Po kilkunastu dniach żołnierze 2. pr powrócili na Balice i nad Pustynię Błędowską, gdzie w dn. 23-25 kwietnia wykonywali skoki spadochronowe z samolotu M28 należącego do 8. Bazy Lotnictwa Transportowego z Krakowa. Przez 3 dni pułk desantował skoczków ze spadochronami desantowymi gr. A, B i C, a instruktorzy podnosili swoje umiejętności wykonując skoki ze spadochronami treningowymi.

Po raz pierwszy w tym roku w ramach skoków organizowanych przez pułk wykonywano skoki ze spadochronami desantowymi gr. D. Podczas tego szkolenia skupiono się na wykonywaniu skoków spadochronowych z oporządzeniem, w przypadku spadochronów szybujących gr. B – na wykonywaniu skoków z wydłużonym czasem stabilizacji, a w przypadku spadochronów z wolnym systemem otwarcia na skokach z dużym czasem wolnego spadania.

Warunki atmosferyczne wymusiły od wszystkich biorących udział w szkoleniu podnoszenie swoich kwalifikacji w wykonywaniu skoków przy silnym wietrze. Czasami można było odnieść wrażenie, że jest się w środku burzy piaskowej. Wszyscy żołnierze pułku zaliczyli ten dodatkowy sprawdzian (Pustynne skoki 2. pułku rozpoznawczego, 2018-04-09).

Na podstawie informacji Artura Gosiewskiego


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.