Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Husarskie Mi-24W

Lotnictwo wojskowe, 21 maja 2018

Z okazji przypadającego 18 maja 55-lecia 56. Pułku Śmigłowców, którego tradycje kontynuuje 56. Baza Lotnicza w Inowrocławiu i obchodzonego w tym roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, dwa śmigłowce uderzeniowe Mi-24W z tej jednostki otrzymały okolicznościowe malowanie, z podobiznami husarzy po obu stronach kadłuba.

Podobizny husarzy naniesione na Mi-24W zostały wykonane zgodnie z projektem przygotowanym przez kpt. pil. Przemysława Bielawskiego i kpt. pil. Mariusza Królika / Zdjęcia: Marcin Sigmund

Ozdobione w ten sposób wiropłaty o nr takt. 739 i 741 używane są przez pilotów tej jednostki tworzących grupę wykonującą pokazy dynamiczne, a premiera Mi-24W w okolicznościowym malowaniu odbyła się 19 maja, podczas organizowanego w 56. Bazie Lotniczej z okazji jej święta 6. Kujawskiego Pikniku Śmigłowcowego.

Pomysłodawcami i projektantami wizerunków husarzy byli piloci latający na tych śmigłowcach i wchodzący w skład grupy prezentującej się w pokazach dynamicznych kpt. pil. Przemysław Bielawski i kpt. pil. Mariusz Królik, którzy zwrócili się do wykonawcy malowania z początkiem kwietnia br.

Śmigłowce przyleciały do Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie po południu 8 maja i następnego dnia rozpoczęło się trwające do 18 maja ich malowanie. Wizerunki husarzy były nanoszone w 90 % za pomocą precyzyjnych aerografów, natomiast akcenty na twarzach, zbrojach, skrzydłach i proporcach malowano pędzlem. Malowanie odbywało się w muzealnym hangarze po zmroku, by na kadłubach dobrze widoczny był projekt graficzny wyświetlany z rzutnika.

Wykonawcą prac była spółka Feniks Reco z Nowego Sącza, która obecnie prowadzi dla Muzeum Lotnictwa Polskiego renowację samolotu aerofotogrametrycznego MD-12F, a wcześniej remontowała należące do tej placówki samoloty Jak-23, Jak-17W i Jak-11.

Certyfikowane farby i lakiery użyte do wykonania malowania zostały przekazane przez Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 i Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 2.

Mi-24W nie są pierwszymi efektownie ozdobionymi śmigłowcami 56. Bazy Lotniczej. W ubiegłym roku oryginalne okolicznościowe malowanie przedstawiające greckiego hoplitę otrzymał należący do tej jednostki Mi-2URP (nr ser. 520101086, nr takt. 6922, Święto 56. Bazy Lotniczej , 2017-05-17). Malowanie to zostało nadane z okazji 50-lecia służby śmigłowców tego typu w Wojsku Polskim i nawiązywało do nazwy kodowej Mi-2 w NATO.

Na podstawie informacji Marcina Sigmunda


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.