Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

I edycja Biegu Weterana

Imprezy branżowe, Wojska lądowe, Wojska specjalne, 21 maja 2018

20 maja w Bolesławcu odbyła się I edycja Biegu Weterana. Upamiętniono poległego w Afganistanie por. Łukasza Kurowskiego. Bieg wystartował o godzinie 11:15 z placu Piłsudskiego w Bolesławcu. Honorowym starterem i patronem Biegu była p. Aneta Kurowska, małżonka poległego w Afganistanie oficera. Celem biegu było uczczenie i uhonorowanie wysiłku polskiego żołnierza w misjach poza granicami naszego kraju (I Bieg Weterana, 2018-04-10).

 / Zdjęcia: Adrian Kowalski, UM Bolesławiec

Bieg zorganizowali: Miasto Bolesławiec, Fundacja Bezpieczeństwa i Rozwoju Stratpoints i MOSiR Bolesławiec. Biegacze pokonali trasę o długości 5 km - dwie pętle po nawierzchni asfaltowej. Udział wzięli miłośnicy biegów, znani sportowcy, weterani misji poza granicami państwa, eksperci fundacji Stratpoints, żołnierze amerykańscy oraz sympatycy wojska i studenci uczelni cywilnych i wojskowych.

Wydaje mi się, że warto pokazać społeczeństwu, iż są wśród nas weterani. Przybliżyć ich. Żeby była możliwość się z nimi spotkać i porozmawiać – zaznacza Aneta Kurowska, małżonka por. Łukasza Kurowskiego, który był pierwszym polskim żołnierzu poległym w Afganistanie. To było moje pierwsze pięć kilometrów biegu w życiu. Trenowałam i starałam się przygotować jak najlepiej. Motywacja była bardzo silna. Wiedziałam, że na mecie czeka na mnie Łukasz. Biegłam więc z wielką przyjemnością – wszystko dla Łukasza. Do udziału namówiłam także kilkoro znajomych – dodała Aneta Kurowska.

Na starcie pojawiły się znane postaci polskiego sportu – medaliści igrzysk olimpijskich, mistrzostwa Świata i Europy, wioślarze i lekkoatleci. Pamięć poległego oficera uczcili m.in. Tomasz Bogusław Kucharski (wioślarz, dwukrotny mistrz olimpijski, pięciokrotny medalista mistrzostw świata), Adam Korol (wioślarz, czterokrotny mistrz świata, mistrz olimpijski z Igrzysk Olimpijskich w Pekinie), Paweł Januszewski (lekkoatleta, specjalista biegu na 400 m przez płotki, mistrz Europy z 1998), Wioletta Paduszyńska (zwyciężczyni polskiej edycji Wings for Life 2018 i żołnierz 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej), Sebastian Wierzbicki (utytułowany trener sportowy).

Na trasie nie mogło zabraknąć także silnej drużyny złożonej z przedstawicieli współorganizatora imprezy – Fundacji Bezpieczeństwa i Rozwoju Stratpoints. Kapitanem Stratpoints Running Team był gen. dyw. Piotr Patalong, któremu towarzyszyli gen. bryg. Jarosław Stróżyk, chor. Przemysław Wójtowicz (szef zespołu ds. weteranów) i Krzysztof Michalski (ekspert Fundacji).

Miejsce zorganizowania Biegu Weterana nie zostało wybrane przypadkowo. W Bolesławcu mieszkał porucznik Kurowski. Stamtąd wyjechał do Afganistanu. W pobliżu Bolesławca, w Świętoszowie, stacjonuje 10. Brygada Kawalerii Pancernej, w której służył. Jest to jednostka wchodząca w skład 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu, którą dowodził obecny prezes Fundacji Stratpoints, generał Mirosław Różański, jeden z głównych pomysłodawców wydarzenia – mówi gen. Piotr Patalong, były dowódca Wojsk Specjalnych.

Dzisiejszy Bieg to wydarzenie dla weteranów i o weteranach. Chodzi o uświadomienie społeczeństwa, że tacy ludzie są wśród nas – podkreśla chor. Przemysław Wójtowicz, który sam został ranny w Afganistanie. Pocisk zdruzgotał mi kości w obu nogach. Do jako takiego zdrowia doszedłem właśnie dzięki sportowi – mówi chor. Wójtowicz. Weteran to nie dziadek z laską, ale też ludzie młodzi. W Polsce nadal jednak robi się za mało. Społeczeństwo niewiele wie o żołnierzach, którzy narażali życie i zdrowie, a niektórzy je tracili, wysłani na koniec świata w imię interesów Polski. Nie ma zbyt wielu imprez dla weteranów. Warto to zmienić. Zupełnie inaczej wygląda to w USA, gdzie różnych wydarzeń tego rodzaju jest wiele – dodaje Przemysław Wójtowicz.

Wspólna misja – wspólna pamięć – pod takim hasłem w Biegu Weterana udział wzięli żołnierze amerykańscy uczestniczący w sojuszniczych ćwiczeniach wojskowych, które cyklicznie odbywają się na polskich poligonach. Amerykanie okazali w ten sposób solidarności i szacunek dla poświęcenia polskich żołnierzy, z którymi ramię w ramię walczyli m.in. w Iraku i Afganistanie. Udział żołnierzy amerykańskich to dla nas bardzo ważne wydarzenie. Cieszymy się, że pomimo zaangażowania w intensywne ćwiczenia nasi sojusznicy wystartowali w Biegu Weterana. Są z nami ramię w ramię zarówno na misjach w Iraku i Afganistanie oraz tu na wschodniej flance NATO – podkreśla chor. Wójtowicz.

Wsparcie i aktywizacja środowiska weteranów oraz rodzin poległych żołnierzy to jeden z bardzo ważnych obszarów działalności naszej Fundacji. Organizując imprezy sportowe i aktywnie uczestnicząc ważnych wydarzeniach pragniemy pokazać Polakom prawdziwe oblicze weteranów, osób zaangażowanych i aktywnych w społecznościach lokalnych – zaznacza gen. broni Mirosław Różański. W kwietniu nasza drużyna złożona z weteranów rannych w działaniach bojowych brała udział w prestiżowych zawodach strzeleckich Long Shot 2018 – dodaje gen. Różański.

Podejmujemy szereg działań o charakterze edukacyjnymi i informacyjnym. Dzisiejszej imprezie sportowej towarzyszyła wyjątkowa wystawa Weterani Niepodległości 1918-2018. Cieszymy się, że spotkała się ona z dużym zainteresowaniem mieszkańców Bolesławca, turystów oraz uczestników Biegu Weterana – podkreśla prezes Stratpoints.

Nie chcemy zakończyć tej przygody z bieganiem. Przygody dedykowanej weteranom tutaj w Bolesławcu. Będą kolejne edycje, będziemy tam, gdzie będą chcieli nas zaprosić. Zależy nam bardzo na miastach garnizonowych. Tam są miejsca, gdzie spoczywają nasi koledzy. Będą następne edycje, będziemy rozwijali ten projekt – deklaruje gen. Różański.

Bieg zgromadził na starcie 300 uczestników, na których na mecie czekały wyjątkowe medale w formie wojskowych nieśmiertelników. 16 najlepszych zawodników nagrodzono statuetkami oraz nagrodami ufundowanymi dzięki pomocy organizatorów, partnerów i partnerów medialnych.

Najlepsze wyniki sportowe osiągnęli:

– w kategorii kobiet: Wioleta Paduszyńska (16:57), Patrycja Drozd (18:26), Alicja Kaczmarska (19:01);

– w kategorii weteran poszkodowany: Sebastian Poniewierka (19:36), Przemysław Wójtowicz (24:02), Szymon Mutwicki (39:50);

– w kategorii weteran: Adam Pisulski (15:17), Dariusz Łomański (17:52), Grzegorz Buluk (18:31);

– w kategorii open: Mateusz Demczyszak (14:43), Tomasz Szymański (15:02), Adam Pisulski (15:17).

Pełne zestawienie wyników na stronie: http://biegweterana.pl.

Nagrody dla najlepszych wręczyli p. Aneta Kurowska, gen. Mirosław Różański, prezes Fundacji Stratpoints i p. Piotr Roman, prezydent Bolesławca. Zwycięzcy i uczestnicy podkreślali, że pierwszej edycji Biegu Weterana towarzyszyła wyjątkowa atmosfera. Cieszył się on dużym zainteresowaniem mieszkańców Bolesławca, turystów oraz weteranów i rodzin poległych żołnierzy.

Patronem medialnym wydarzenia był Magazyn Broń i Amunicja-Komandosi-Obrona Terytorialna.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.