Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Borieje-A zamiast B

Przemysł zbrojeniowy, Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 22 maja 2018

Rosyjskie media informują, że w programie modernizacji uzbrojenia Federacji Rosyjskiej na lata 2018-2027 zrezygnowano z zakupu zmodernizowanych okrętów podwodnych (krążowników przeznaczenia strategicznego) proj. 955B Boriej-B. Uznano je za zbyt drogie w stosunku do oferowanych możliwości, nowych w stosunku do okrętów proj. 955A. W planach uwzględniono zatem dalsze zakupy tych ostatnich. Stocznia Siewmasz po 2023 ma zbudować 6 kolejnych okrętów podwodnych Boriej-A na potrzeby Floty Północnej i Oceanu Spokojnego (zamiast planowanych wcześniej 4 Boriejów-B, z których pierwszy miał wejść do służby w 2026).

Okręt podwodny proj. 955A Jurij Dołgorukij / Zdjęcie: WMF FR

Okręty podwodne proj. 955/A/B zaprojektowano w CBKTM Rubin. Buduje je natomiast stocznia Siewmasz z Siewierodwińska. Do składu floty trafiły już 3 Borieje w wersji podstawowej – Jurij Dołgorukij, Aleksandr Newskij i Władimir Monomach. W różnych stadiach budowy i testów pozostaje 5 zmodernizowanych okrętów Boriej-A – Kniaź Władimir, Kniaź Oleg, Generalissimus Suworow, Imperator Aleksandr III i Kniaź Pożarskij. Borieje-B miały się od nich różnić nowym napędem strumieniowym i wyposażeniem pokładowym, umożliwiających bardziej skryte i skuteczne działanie (Stępka pod OP Imperator Aleksandr III, 2015-12-19).

Okręty podwodne proj. 955/A wchodzą w skład triady atomowej FR. Są uzbrojone w rakiety strategiczne z silnikami na stały materiał pędny Buława. Każdy z okrętów może przenosić ich do 16. Borieje zastępują w WMF FR okręty proj. 667BDR we Flocie Oceanu Spokojnego i proj. BDRM we Flocie Pacyfiku. Pierwszy Boriej-A ma wejść do linii w 2019 (Udany test Buławy, 2017-06-27).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.