Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Europejski MUSIS

Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, 07 marca 2009

6 państw UE - Belgia, Grecja, Francja, Hiszpania, Niemcy i Włochy - zgodziły się wspólnie rozwinąć rozpoznawcze satelity wojskowe nowej generacji, nazwane MUSIS. Mają być one dostępne po 2015.

Montaż niemieckiego satelity SAR-Lupe w Plesiecku. Doskonale widoczna kilkumetrowa antena radaru z aperturą syntetyczną. Na razie nie ujawniono, w jakie systemy rozpoznania mają być wyposażone satelity MUSIS. Wiadomo jedynie, że wspólna budowa nowoczesnych systemów rozpoznania kosmicznego jest elementem tworzenia niezależnego od USA potencjału wojskowego UE. Być może dlatego od programu zdystansował się Londyn. Nie wyklucza jednak do niego akcesji w późniejszym terminie / Zdjęcie: OHB-System

Obecnie państwa europejskie posiadają kilkanaście wojskowych satelitów rozpoznawczych. Francja, współpracując z Hiszpanią i Belgią, umieściła na orbicie w grudniu 2004, przy pomocy rakiety Ariane 5, satelitę Helios IIA, wyposażoną w systemy optyczne i podczerwieni. W bieżącym roku powinien rozpocząć pracę Helios IIB.

Niemcy natomiast - korzystając z rosyjskich rakiet Cosmos-3M, startujących z kosmodromu w Plesiecku - umieścili na orbitach w latach 2006-2008, 5 satelitów SAR-Lupe, wykorzystujących radary z aperturą syntetyczną, które pozwalają na wykrycie obiektów o wielkości 50-100 cm.

Wreszcie Włosi, od 2007, wykorzystując komercyjne, amerykańskie rakiety Delta II, wystrzelili 3 urządzenia typu COSMO-Skymed, o podwójnym, wojskowo-cywilnym zastosowaniu. Ostatni, 4. satelita zostanie umieszczony na orbicie okołoziemskiej w 2010. Włosi w swoim programie współpracowali z Argentyńczykami, Szwedami i Francuzami.

Dodać przy tym należy, że już w 2002 Niemcy i Francuzi zawarli porozumienie o dostępie do danych, zbieranych przez wzajemnie się dopełniające technologicznie satelity Helios i SAR-Lupe.

Zawarte 5 marca wstępne porozumienie zakłada, że zainteresowane państwa, przy współdziałaniu z Europejską Agencją Obrony (EDA), opracują, wdrożą i będą wspólnie wykorzystywać nową generację satelitów rozpoznawczych: Multinational Space-based Imaging System (MUSIS). Pierwsze egzemplarze mają być gotowe do użycia w 2015.

Przedstawiciele EDA nie chcieli jednak ujawnić żadnych szczegółów, tak dotyczących liczby budowanych satelitów czy kosztów programu. Z ubiegłorocznych ustaleń wynika jedynie, że o zdobycie kontraktu na fazę projektową, rywalizują Astrium Satellites i Thales Alenia Space, a procedurę wyboru prowadzi francuska agencja zamówień wojskowych DGA.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.