Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Bliski Wschód bez broni atomowej?

Strategia i polityka, 07 marca 2009

Minister spraw zagranicznych FR Siergiej Ławrow zaproponował na konferencji rozbrojeniowej Genewie, by przywrócić Bliskiemu Wschodowi status regionu wolnego od broni atomowej.

Wypowiedź Ławrowa pojawiła się w kontekście planów zablokowania Iranowi możliwości zbudowania własnego potencjału jądrowego, czego domagają się Stany Zjednoczone. W zamian za wsparcie w tej sprawie przez Rosję USA byłyby gotowe odstąpić od planów budowy instalacji antyrakietowych w Polsce i Czechach (Radar i jego ochrona). Jedynym krajem na Bliskim Wschodzie, który dysponuje bronią jądrową jest Izrael (jego potencjał jest oceniany na 100-200 ładunków), popierany bezwarunkowo przez USA.

Ławrow poinformował też o gotowości przystąpienia do rozmów o nowej umowie dotyczącej rezygnacji z rakiet balistycznych małego i średniego zasięgu, dotąd obowiązującej jedynie FR i USA (Rosyjska odpowiedź, polski problem). Rosyjski minister powołał się przy tym na poparcie większości państw Unii Europejskiej. Problem rakiet małego i średniego zasięgu pojawił się także wraz z amerykańskimi planami dotyczącymi instalacji antyrakietowych w Europie Wschodniej. Rosja informowała kilkukrotnie, że jedną z odpowiedzi na taki krok będzie umieszczenie rakiet balistycznych i samosterujących Iskander w Obwodzie Kaliningradzkim (Iskandery w Kaliningradzie), uzupełnionych radarem, którym mógłby zakłócać pracę radaru amerykańskiego w Czechach.

Trzecim ważnym problemem poruszonym przez ministra Ławrowa była demilitaryzacja Kosmosu. Ławrow przypomniał o wspólnej z ChRL inicjatywie w tej sprawie z lutego 2007. Według rosyjskiego ministra, proponowany wówczas dokument mógłby być dobrą podstawą do rozpoczęcia rozmów w skali globalnej. Obecnie najdalej zaawansowane prace związane z umieszczaniem systemów bojowych w Kosmosie prowadzą USA.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.