Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Przedłużenie służby USS Nimitz

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 07 czerwca 2018

Kongres USA zobligował US Navy do rozważenia możliwości wydłużenia służby atomowego lotniskowca USS Nimitz.

USS Nimitz pozostaje w linii od 1975 i jest obecnie najstarszym atomowym lotniskowcem w składzie US Navy. Okręt ma zostać wycofany ze służby w połowie przyszłej dekady, jednak niewykluczone, że do tego czasu przejdzie kolejną gruntowną modernizację, która wydłuży jego trwałość użytkową / Zdjęcie: Mass Communication Specialist 3rd Class John Philip Wagner Jr., USN

Ewentualne wydłużenie okresu służby atomowego lotniskowca USS Nimitz (CVN 68), typu Nimitz, ma być rozwiązaniem problemu niewystarczającej liczby okrętów tej klasy w składzie US Navy. W przyszłości amerykańska marynarka wojenna ma bowiem dysponować dwunastoma takimi jednostkami zamiast jedenastu, które obecnie ma do dyspozycji.

Problem brakującego lotniskowca zostanie co prawda rozwiązany w połowie przyszłej dekady, kiedy w linii znajdzie się drugi z nowoczesnych okrętów typu Gerald R. Ford, USS John F. Kennedy (CVN 79, USS John F. Kennedy gotowy w 75%, 2018-05-02). Jak się jednak okazuje, będzie to rozwiązanie jedynie tymczasowe, bowiem tym samym momencie służbę zakończyć ma wspomniany USS Nimitz, który działa pod amerykańską banderą od 1975, pozostając najstarszym atomowym lotniskowcem w składzie US Navy.

Stąd propozycja przedstawicieli Izby Reprezentantów USA, aby rozważyć możliwość utrzymania w służbie USS Nimitz przez dłuższy czas. Sekretarz Marynarki Wojennej USA, Richard V. Spencer, został zobligowany, aby przedstawić kongresmanom analizę opłacalności i potencjalne scenariusze realizacji tego planu, które najprawdopodobniej będą wiązały się ze zleceniem modernizacji okrętu jego producentowi, stoczni Newport News Shipbuilding z Wirginii (Przegląd remontowy USS Nimitz, 2018-03-07). 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.