Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Rekordowy lot Progressa MS-09

Astronautyka, 10 lipca 2018

Dziś o 00:51 czasu moskiewskiego z płaszczyzny startowej nr 31 kosmodromu Bajkonur wystartowała rakieta nośna Sojuz-2.1a z satelitą transportowym Progress MS-09. Po 9 minutach satelita oddzielił się od trzeciego stopnia rakiety i poleciał w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (MSK, ros. MKS). Po raz pierwszy lot odbywał się po super skróconej trasie. Satelita połączył się z MKS już o 4:31 – 9 minut przed planem.

Satelita Progress MS-09 w czasie łączenia z MKS po rekordowo krótkim locie / Zdjęcie: Roskosmos

Progress MS-09 dostarczył na pokład MKS 2,5 t ładunku. To m.in. paliwo, wyposażenie naukowe, żywność, woda i lekarstwa, ale także skafander kosmiczny nowej generacji Orłan-MKS. Wcześniej na stacji znalazły się dwa skafandry tego typu.

Super skrócona trasa oznacza, że satelita przed dotarciem do MKS wykonał jedynie dwa okrążenia Ziemi. Do tej pory satelity Progress zwykle docierały do stacji według schematu dwustopniowego, po 34 okrążeniach. Lot według schematu skróconego trwał ok. 6 h z czterema okrążeniami Ziemi (dotychczasowy rekord to 5 h 39 min.).

Wcześniej dwukrotnie planowano wykorzystanie super krótkiego schematu lotu. Miał być on zastosowany w przypadku Progressa MS-07 i -08. W obu przypadkach kłopoty techniczne spowodowały jednak opóźnienia startów i konieczność lotów według schematu dwustopniowego w rezerwowych terminach.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2018 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.