Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

12 Orionów dla Tajwanu

Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, Marynarka wojenna, 16 marca 2009

13 marca Pentagon zlecił Lockheed Martinowi remont i modernizację 12 samolotów morskich P-3C Orion, które zostaną sprzedane Tajwanowi. Wartość kontraktu to 665 mln USD.

P-3C japońskiej marynarki wojennej / Zdjęcie: US Navy

Obecnie marynarka wojenna Tajwanu dysponuje 4 niewielkimi, dwusilnikowymi samolotami zwalczania okrętów podwodnych, Grumman S-2 Tracker. Samolot, oblatany w 1952 jest już przestarzały i Tajpej stopniowo wycofuje S-2 ze służby (łącznie było ich 26 egz.).

W obliczu rosnącej siły formacji okrętów podwodnych Chin (zobacz: Zwiększenie aktywności chińskiej floty), Tajwan zdecydował się je zastąpić nowszymi Orionami. Zabiegi w sprawie ich pozyskania trwały od końca ubiegłej dekady, jednak znacznie się przedłużyły, z powodu sprzeciwu Pekinu. Ostatecznie jednak znalazły się one wśród innych rodzajów uzbrojenia i wyposażenia wojskowego, w obiecanym w październiku ubiegłego roku pakiecie, o wartości 6,4 mld USD. Obok P-3C objął on również m.in. modernizację samolotów E-2 Hawkeye, zakup 30 śmigłowców uderzeniowych AH-64D Block III, przeciwokrętowych pocisków rakietowych Harpoon, 182 pocisków przeciwpancernych Javelin oraz części zamiennych do amerykańskich samolotów, w służbie miejscowego lotnictwa. Pozostałe postulaty wyspiarzy, w tym dotyczące dostaw czołgów M1A2, samolotów wielozadaniowych F-16 C/D Block 50/52 i nowoczesnego uzbrojenia lotniczego, nie zostały jeszcze spełnione.

Tajwańskie Oriony nie będą nowymi samolotami. Tajpej otrzyma je z zapasów US Navy. Maszyny zostaną jednak gruntownie wyremontowane, co będzie się łączyć z wydłużeniem ich resursów. Zmodernizowana zostanie również ich awionika. Dostawy będą realizowane w latach 2012-2015. Z wcześniejszych informacji wynika, że dodatkowo 3 samoloty będą przekazane jako skład części zamiennych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.