Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

USA nie stać na paradę wojskową

Strategia i polityka, Imprezy branżowe, 18 sierpnia 2018

Planowana na zlecenie prezydenta Donalda Trumpa parada wojskowa w Waszyngtonie z okazji setnej rocznicy zakończenia I wojny światowej nie odbędzie się. Pentagon uznał, że USA nie stać na związane z nią wydatki, które oszacowano na ponad 90 mln USD. By zbytnio nie urazić prezydenta, zaproponowano zorganizowanie parady za rok, w 2019. W br. mała parada odbędzie się jedynie w bazie Andrews.

Fragment National Victory Parade w Waszyngtonie, 8 czerwca 1991, zorganizowanej po zwycięstwie w wojnie z Irakiem w ramach operacji Desert Storm. Polskie MON podobne parady organizuje co roku... / Zdjęcie: VoA

Parada miała odbyć się 10 listopada 2018. Na jej pomysł Trump wpadł w lutym br. Parada miała przypominać tę organizowaną corocznie w Paryżu z okazji Dnia Bastylii. Miał w niej uczestniczyć ciężki sprzęt wojsk lądowych i formacje lotnicze.

Według mediów (CNBC), pierwotnie koszty zorganizowania parady szacowano na 12 mln USD. Jednak kolejne szacunki były coraz wyższe, aż osiągnęły 92 mln USD. I tę kwotę Pentagon uznał za zbyt wysoką. Co ciekawe, burmistrz Waszyngtonu podał na Twitterze, że według wyliczeń jego urzędników parada miałaby kosztować znacznie mniej, bo 21,6 mln USD.

Duży sceptycyzm wobec planów prezydenta Trumpa od początku wykazywali amerykańscy generałowie. Nieoficjalnie mówili o próbie przeszczepienia standardów rodem z republik bananowych. W USA parady wojskowe odbywają się jedynie po zwycięskich kampaniach wojennych.

Ostatnia National Victory Parade miała miejsce w 1991 po wojnie nad Zatoką Perską. Uczestniczyło w niej 8,8 tys. żołnierzy i weteranów oraz czołgi M1A1 Abrams, wozy bojowe Bradley i wyrzutnie pocisków przeciwlotniczych Patriot. Władze miasta musiały wówczas poczynić specjalne przygotowania, m.in. usuwając latarnie z ulic, którymi przebiegała parada. Nie uniknięto jednak wpadek, z których najpoważniejsza było zniszczenie przez 67-tonowe Abramsy rozgrzanego wysoką temperaturą powietrza asfaltu Constitution Avenue przystosowanej do ruchu pojazdów ważących do 30 t.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.