Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Walka w terenie zurbanizowanym

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 21 września 2018

Pododdziały 10. Brygady Kawalerii Pancernej, uczestniczące w szkoleniu na Ośrodku Szkolenia Wojsk Lądowych w Wędrzynie, przećwiczyły wykonywanie zadań w rejonie zurbanizowanym.

Pododdziały 10. Brygady Kawalerii Pancernej podczas ćwiczenia prowadzenia działań bojowych w terenie zurbanizowanym / Zdjęcia: kpt. Katarzyna Sawicka, szer. Natalia Wawrzyniak, 10. BKPanc.

W Centralnym Ośrodku Zurbanizowanym wspólnie szkolili się czołgiści z 1. batalionu czołgów oraz żołnierze z 10. batalionu zmechanizowanego Dragonów. Działali razem, jednak zadania, które wykonywali, znacznie różniły się od siebie. - Moja kompania po raz pierwszy uczestniczy w szkoleniu w specyficznym środowisku walki, jakim jest teren zurbanizowany. Mamy tutaj możliwość przećwiczenia i ustalenia wspólnych procedur razem z pododdziałem zmechanizowanym, który to będzie głównym elementem prowadzącym działania w rejonie zabudowanym. Czołgi będą w tym wypadku wspierały piechotę. (…) Zadania, które realizujemy podczas tego szkolenia znacznie różnią się od tych, które wykonujemy na co dzień. Po pierwsze niezbędne jest przede wszystkim ustalenie zasad współdziałania piechoty z czołgami. Przestrzeganie ustalonych procedur jest tutaj niezwykle ważne – powiedział dowódca 3. kompanii czołgów, por. Jakub Słobodzian.

Opanowywanie poligonowego miasteczka rozpoczęło się od przeprowadzenia szczegółowego rozpoznania rejonu przyszłego działania. Następnie dowódcy po zaplanowaniu działania postawili zadania swoim podwładnym. Zadaniem Dragonów było opanowanie obiektu – ulicy Grabowej, a co się z tym wiązało, dokładne sprawdzenie i przejęcie wszystkich budynków.

Podczas działań zgrywamy ze sobą dwa elementy: grupę wsparcia oraz dwie grupy szturmowe. Niezwykle ważna jest tutaj właściwa koordynacja działania poszczególnych grup, synchronizacja oraz odpowiednia i szybka reakcja na umówione sygnały. Ponadto w trakcie tego szkolenia realizujemy współdziałanie z kompanią czołgów. Działanie w rejonie zurbanizowanym wymaga przede wszystkim logicznego myślenia, a także umiejętności czytania terenu oraz prawidłowego rozpoznania. Musimy wiedzieć, w co wchodzimy, gdzie jest przeciwnik i jakie są drogi podejścia do tego rejonu, a także jak on dokładnie wygląda. Umiejętność poruszania się w budynkach jest niezwykle ważna, ponieważ widoczność jest tutaj ograniczona – powiedział kpt. Dawid Semerjak, dowódca kompanii z batalionu zmechanizowanego.

W trakcie zajęć wyznaczona była też grupa pozorująca nieprzyjaciela. Dodatkowego realizmu podczas wykonywania zadań dodawały wykorzystywane środki pozoracji pola walki. Ostrzały z karabinów, wybuchy petard czy pojawiające się zadymienie sprawiały, że żołnierze musieli wykazywać się jeszcze większą wiedzą i umiejętnościami. Zadaniem dowódców była szybka i sprawna reakcja na pojawiające się z zaskoczenia elementy, które utrudniały realizację założonego celu.

Na podstawie informacji kpt. Katarzyny Sawickiej, 10. BKPanc.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.