Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Raport MSZ potwierdza nasze analizy eksportowe 2017

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 04 października 2018

MSZ w swoim przygotowanym właśnie do druku oficjalnym raporcie podsumowującym polski eksport uzbrojenia i wyposażenia wojskowego oraz sprzętu specjalnego w 2017 potwierdza dane opublikowane już przez nas w RAPORT-wto 06/2018 i 07/2018.

Wykres obrazujący wartość polskiego eksportu specjalnego w latach 2015 (żółty), 2016 (zielony) i 2017 (niebieski) z podziałem na kategorie opisane poniżej. Przoduje oczywiście sprzęt lotniczy, wysyłany z działających w naszym kraju zagranicznych spółek-córek do konsorcjów-matek, realizujących potem na własny rachunek ostateczną transakcję / Według raportu MSZ

Jak już wcześniej informowaliśmy, o 100 w stosunku do poprzedniego – 2016 – zwiększyła się liczba wydanych licencji eksportowych, osiągając poziom 800, co może sugerować wzrost zainteresowania eksportem specjalnym w naszym kraju lub też przypływ optymizmu występujących o nie spółek państwowych i prywatnych. Bo tylko w ten sposób, dysponując legalnie wydanym zezwoleniem wywozowym, można zrealizować zagraniczną transakcję materiałem, produktem, oprogramowaniem, czy samą technologią – zaliczonymi do 22 w sumie rodzajów, które mogą służyć czyjejś obronności lub bezpieczeństwu. Naturalnie nie wszystkie licencje są wykorzystywane, co oznacza, że transakcje nie dochodzą do skutku z różnych powodów.

W 2017 wydano więc 800 licencji eksportowych na wywóz towarów wycenionych na 1,081 020 260 mld euro (w 2017 – 700 licencji o wartości 1,226 967 645 mld euro). Jednak realna wartość wyeksportowanych w 2017 produktów specjalnych osiągnęła tylko 472 214 096 euro (382 901 734 euro w roku poprzednim).

Ponieważ już kilkakrotnie dokładnie zanalizowaliśmy trendy asortymentowe polskiego eksportu specjalnego w 2017 i procesy, które je implikowały, pokażmy coś, czego do tej pory nie czyniliśmy. Spójrzmy, posiłkując się oficjalnym dokumentem MSZ na wyniki pośredników. Czyli przede wszystkim licencjonowanych spółek zajmujących się handlem sprzętem specjalnym, który nie został wyprodukowany w naszym kraju, a tylko przeszedł przez ręce zarejestrowanych u nas przedsiębiorstw.

Z tabeli nr 6 MSZ dowiadujemy się, że najwięcej zarobiono na notyfikowanej transakcji sprzętem lotniczym, który został wyprodukowany w USA i W. Brytanii, a jaki został przeznaczony do RFN. Wedle udzielonej licencji, wartość polskiej usługi pośrednictwa określono na 205 423 euro, zaś wartość przetransferowanego w ten sposób towaru na 2 251 153 euro.

W dwóch innych przypadkach polska spółka pośredniczyła przy zakupie przez odbiorcę amerykańskiego amunicji i zapalników wyprodukowanych w Serbii. W pierwszym wartość towaru oszacowano na 3 449 249 euro, zaś usługę pośrednictwa wyceniono na 51 350 euro, w drugim odpowiednio – 1 148 277 euro i 19 750 euro.

Polskie przedsiębiorstwo pośredniczyło także przy dostawie broni strzeleckiej średniego kalibru (najprawdopodobniej granatników lub miotaczy), wyprodukowanej w Rosji dla odbiorcy algierskiego. Za dostawę tego sprzętu o wartości 186 130 euro wzięto 20 867 euro. Nasza spółka dostarczyła także do Bułgarii, wyprodukowaną na Ukrainie amunicję i zapalniki o wartości 8 520 355 euro, biorąc za to 426 017 euro. Ciekawostką jest ostatnia w tej kategorii pośrednictwa – dostawa na Łotwę pojazdów specjalnych z Austrii o wnioskowanej wartości – od 360 tys. do 840 tys. euro z usługą pośrednictwa o wartości 21 tys. euro.

Wykres obrazujący wartość realnego eksportu polskiego uzbrojenia w latach 2015 (żółty), 2016 (zielony) i 2017 (niebieski) z pominięciem kategorii ML 10, czyli sprzętu lotniczego, pochodzącego z zagranicznych spółek działających w Polsce. Podział na kategorie opisane poniżej / Według raportu MSZ 

Kategorie uzbrojenia i sprzętu wojskowego oraz oprogramowanie systemowe i technologie, podlegające notyfikacji oraz oficjalnemu licencjonowaniu

ML 1. Broń gładkolufowa o kalibrze mniejszym niż 20 mm, inne uzbrojenie i broń automatyczna o kalibrze 12,7 mm (0,50 cala) lub mniejszym oraz wyposażenie i specjalnie zaprojektowane do nich komponenty.

ML 2. Broń gładkolufowa o kalibrze 20 mm lub większym, inna broń i uzbrojenie o kalibrze więk-szym niż 12,7 mm (0,50 cala), miotacze oraz wyposażenie i specjalnie zaprojektowane do nich komponenty.

ML 3. Amunicja i zapalniki nastawcze oraz specjalnie zaprojektowane do nich komponenty.

ML 4. Bomby, torpedy, rakiety, pociski rakietowe, inne urządzenia i ładunki wybuchowe oraz związane z nimi wyposażenie i akcesoria specjalnie zaprojektowane do celów wojskowych oraz specjalnie zaprojektowane do nich komponenty.

ML 5. Sprzęt kierowania ogniem oraz związany z nim sprzęt ostrzegania i alarmowania, a także powiązane z nimi systemy oraz sprzęt do testowania, strojenia i zakłócania specjalnie zaprojektowany do celów wojskowych, a także specjalnie zaprojektowane do nich komponenty i wyposażenie.

ML 6. Pojazdy lądowe i ich komponenty.

ML 7. Chemiczne lub biologiczne środki trujące, środki rozpraszania tłumu, materiały radioaktywne oraz związany z nimi sprzęt, komponenty i materiały.

ML 8. Materiały wysokoenergetyczne oraz substancje pokrewne.

ML 9. Wojenne jednostki pływające, specjalny sprzęt morski i wyposażenie oraz komponenty do nich specjalnie zaprojektowane do celów wojskowych.

ML 10. Statki powietrzne, statki powietrzne lżejsze od powietrza, bezzałogowe statki powietrzne, silniki lotnicze i wyposażenie statków powietrznych, pokrewne wyposażenie i komponenty specjalnie zaprojektowane lub zmodyfikowane do celów wojskowych.

ML 11. Sprzęt elektroniczny nie wyszczególniony w innym miejscu Wykazu uzbrojenia oraz specjalnie zaprojektowane do niego komponenty.

ML 12. Systemy broni opartej na energii kinetycznej dużych prędkości oraz sprzęt pokrewny i specjalnie zaprojektowane do nich komponenty.

ML 13. Sprzęt opancerzony lub ochronny, konstrukcje oraz ich komponenty.

ML 14. Sprzęt specjalistyczny do szkolenia wojskowego lub do symulacji gier wojennych, symulatory specjalnie zaprojektowane do treningu użytkowania jakiejkolwiek broni palnej lub uzbrojenia wymienionego w pozycjach ML1 lub ML2 oraz specjalnie zaprojektowane do nich komponenty i akcesoria.

ML 15. Sprzęt do zobrazowywania lub przeciwdziałania, specjalnie zaprojektowany do celów wojskowych, oraz specjalnie zaprojektowane do niego komponenty i akcesoria.

ML 16. Odkuwki, odlewy i inne półfabrykaty, których wykorzystanie w produkcie objętym wykazem jest możliwe do zidentyfikowania na podstawie składu materiału, geometrii lub funkcji, a które zostały specjalnie zaprojektowane dla któregokolwiek z produktów określonych w pozycjach od ML1 do ML4, ML6, ML9, ML10, ML12 lub ML19.

ML 17. Różnorodny sprzęt, materiały i biblioteki oraz specjalnie zaprojektowane do nich komponenty.

ML 18. Sprzęt i komponenty do produkcji uzbrojenia wymienianego w Wykazie.

ML 19. Systemy broni o ukierunkowanej energii, sprzęt pokrewny lub przeciwdziałania, modele badawcze oraz specjalnie zaprojektowane do nich komponenty.

ML 20. Sprzęt kriogeniczny i nadprzewodzący oraz specjalnie zaprojektowane do niego komponenty i akcesoria.

ML 21. Oprogramowanie.

ML 22. Technologia.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.