Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Japońsko-wietnamska współpraca

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 09 października 2018

Władze Japonii i Wietnamu porozumiały się w sprawie współpracy wojskowej na Morzu Południowochińskim.

Kilka dni po zakończeniu pierwszych w historii ćwiczeń na Morzu Południowochińskim japoński okręt podwodny Kuroshio (SS 596), typu Oyashio odbył kilkudniową, kurtuazyjną wizytę w wietnamskim porcie morskim Cam Ranh / Zdjęcie: MO Japonii

Informację o rozmowach dotyczących współpracy wojskowej na tym akwenie podano podczas poniedziałkowego spotkania premierów Japonii i Wietnamu, Shinzō Abe i Nguyễn Xuân Phúca w Tokio. Szefowie rządów obu państw podkreślili znaczenie jakie Morze Południowochińskie ma dla regionalnego systemu bezpieczeństwa i globalnej gospodarki, która w dużej mierze opiera się na swobodnym transporcie dóbr wodami tego akwenu.

Siły zbrojne Japonii i Wietnamu od lat zacieśniają współpracę, uczestnicząc m.in. w dwustronnych i wielonarodowych ćwiczeniach morskich. Dowodem bliskich relacji obu państw w wymiarze wojskowym była niedawna, kilkudniowa wizyta japońskiego okrętu podwodnego Kuroshio (SS 596), typu Oyashio w wietnamskim porcie Cam Ranh (Pierwsze ćwiczenia japońskiego OP na M. Południowochińskim, 2018-09-18).

W powszechnej opinii zbliżenie Japonii i Wietnamu jest wynikiem kontrowersyjnej polityki ChRL na Morzu Południowochińskim. Przejmowanie kontroli nad kolejnymi wyspami archipelagów Paracelskiego i Spratly, zarówno tych naturalnych jak i sztucznie usypanych oraz rozbudowa infrastruktury wojskowej w regionie odbierana jest przez lokalne państwa jako próba potwierdzenia roszczeń terytorialnych Pekinu metodą faktów dokonanych i z pominięciem prawa międzynarodowego (USN proponuje demonstrację siły, 2018-10-05; Liaoning na M. Południowochińskim, 2017-01-04).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.