Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

L3 i Harris negocjują fuzję

Przemysł zbrojeniowy, 14 października 2018

Wall Street Journal poinformował o rozmowach na temat fuzji toczonych przez L3 z Nowego Jorku i Harrisa z Melbourne na Florydzie. Ich finał nie jest pewny, ale jeśli do fuzji dojdzie, powstanie największy producent wojskowych systemów elektronicznych. Będzie to jednocześnie siódme pod względem wielkości przedsiębiorstwo zbrojeniowe świata.

Wybór Harrisa przez Lockheed Martina na dostawcę głównego procesora pokładowego (Integrated Core Processor, ICP) nowej generacji do samolotów stealth F-35 był dużą niespodzianką. Nowy ICP ma być jednak o 75% tańszy i 25 razy wydajniejszy niż dotychczas stosowane. Bo zaskakujący wybór to przede wszystkim skutek poszukiwania przez Lockheed Martina oszczędności, by obniżyć ostro krytykowane przez polityków wysokie koszty dostaw F-35

W klasyfikacji Top 100 Defense News za 2017 koncern L3 zajął 12. miejsce z przychodami z sektora obronnego równymi 7,75 mld USD (przy całkowitym przychodzie 9,57 mld USD). Harris był 19., ze sprzedażą wojskową równą 4,15 mld USD (przychód całkowity – blisko 6 mld USD). Oznacza to, że w 2019 sprzedaż sprzętu wojskowego połączonych spółek może sięgnąć 12-14 mld USD.

Produkty L3 i Harrisa dobrze się uzupełniają. Ten pierwszy dostarcza komponenty elektroniczne i zestawy modernizacyjne do statków powietrznych, symulatory lotów, małe bsl i systemy bezpieczeństwa lotnisk oraz komponenty i podsystemy C4ISR. Z kolei Harris koncentruje się na komunikacji taktycznej, wojnie radioelektronicznej, systemach kosmicznych i urządzeniach wspierających kontrolę lotów (został też wybrany przez Lockheed Martina na dostawcę głównego procesora pokładowego nowej generacji do samolotów stealth F-35). Ewentualna fuzja nie spowoduje więc zapewne znaczącego ograniczenia zakresu produkcji wynikającego z eliminowania konkurencji wewnętrznej.

Wartość rynkowa L3 wynosi ok. 15 mld USD. Z kolei Harris jest wart ok. 18 mld USD. Co ciekawe, obie spółki mają tego samego znaczącego współwłaściciela – Vanguard Group, kontrolującego w każdej po ponad 11% akcji.

Departament Obrony USA wyrażał ostatnio zaniepokojenie stanem bazy przemysłowej w sektorze elektroniki i komunikacji. Zwracał przy tym uwagę na jej zbyt dużą koncentrację. Pentagon może więc zablokować lub opóźnić fuzję L3 i Harrisa, albo postawić warunki, które pomogą zachować konkurencję w branży.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.