Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Litwini pokazali Stingery

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 06 listopada 2007

Litewskie siły zbrojne zaprezentowały 5 listopada na poligonie Gaižiūnų pod Ruklą system przeciwlotniczy Low Altitude Surface-to-Air Missile System (LASAMS), zakontraktowany w Wilnie 13 listopada 2002 w ramach porozumienia międzyrządowego (LOA), podpisanego przez litewskiego ministra obrony Linasa Linkeviciousa i ambasadora USA na Litwie, Johna F. Teffta.

Wyrzutnie Dual Mount Stinger podczas prezentacji 5 listopada na poligonie Gaižiūnų pod Ruklą / Zdjęcie: Alfredas Pliadis via MO Litwy

System jest eksploatowany przez baterię obrony przeciwlotniczej Brygady Zmotoryzowanej Żelazny Wilk (Motorizuotoji pėstininkų brigada Geležinis vilkas), która w 2008 ma osiągnąć gotowość do prowadzenia siłami pojedynczych batalionów misji międzynarodowych. Jego głównym elementem jest 8 podwójnych wyrzutni Raytheon/Terma Dual Mount Stinger (DMS). W skład systemu wchodzić mają także 2 radary bliskiego zasięgu Raytheon Thales AN/MPQ-64 Sentinel i stanowisko dowodzenia. Bateria jest przewożona na 10 samochodach osobowo-ciężarowych podwyższonej mobilności HMMWV, dostarczonych już w 2004.

Kontrakt miał mieć wartość 31 mln USD, a płatności miały zakończyć się do listopada 2005 - tak deklarował rząd Litwy. Z tej kwoty Raytheon miał otrzymać ok. 21 mln USD, dostarczając wyrzutnie DMS i 60 pocisków Raytheon Stinger RMP/Block I International (w tym 54 bojowe), 2 radary AN/MPQ-64 Sentinel, części zamienne oraz zapewniając szkolenie.

Tymczasem, wedle zapowiedzi Departamentu Stanu, w ramach funduszu pomocy wojskowej Foreign Military Financing (FMF) na rok finansowy 2007 (FY2007) Litwa miała dostać 4 mln USD, z czego część miała być przeznaczona na sfinansowanie zakupu radaru Sentinel. Być może jednak chodzi o środki niezbędne dla zakupu wcześniej nie uwzględnionych elementów radaru, a zarezerwowanych dla kontraktów międzyrządowych.

Wyrzutnia DMS podczas szkolenia w baterii obrony przeciwlotniczej brygady Żelazny Wilk / Zdjęcie: Gintautas Tiska via MO Litwy

Wyrzutnie DMS, opracowane oryginalnie przez Raytheona we współpracy z duńską spółką Per Udsen (obecnie Terma) z myślą o kontrakcie tajwańskim, dają możliwość prowadzenia walki także w nocy poprzez zabudowanie nowoczesnej kamery termalnej. Operator jest wpięty w system dowodzenia, choć w przypadku rozwiązania litewskiego nie ujawniono, czy zastosowano nowoczesne opracowanie Termy związane także z przestrzennym przekazywaniem danych o celu.

Przypomnijmy, iż na początku dekady Terma wystawiała tę wyrzutnię podczas Salonu MSPO w Kielcach. Podpisany był nawet list intencyjny z ZM Mesko w sprawie jej adaptacji dla pocisków Grom. Nigdy nie doszło do praktycznej realizacji porozumienia.

A szkoda, bo dziś w przededniu wciąż odwlekanej (już niemal 2 lata!) decyzji o modernizacji pocisku Grom może jednak wreszcie warto skorzystać z doświadczeń innych producentów i użytkowników systemów klasy MANPADS, zarówno jeśli chodzi o wyrzutnie (ostatecznie nawet Rosjanie zrobili dla Igieł podwójne wyrzutnie, sprzedane Syrii...), ale także o celowniki termalne, pracę w systemie zautomatyzowanym (Regę mamy, zatem to nie problem) i możliwość osadzenia wyrzutni na pojazdach lekkich...


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.