Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Nieznośna ciężkość ekwipunku

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 02 kwietnia 2009

Żołnierzom amerykańskim doskwiera coraz bardziej rosnący ciężar ekwipunku jaki noszą na sobie w działaniach bojowych. Problem ten najbardziej objawia się w wymagających warunkach górskich Afganistanu, a potrzeba jego rozwiązania stała się ostatnio tym pilniejsza, że jest jednym z czynników, które mogą pomóc przechylić szalę zwycięstwa nad talibami.

Ciężkie klimatyczne i terenowe warunki górskie Afganistanie okazały się znaczeni bardziej wymagające niż te panujące w Iraku i są trudniejszym weryfikatorem funkcjonalności wyposażenia żołnierskiego / Zdjęcie: US Army

Problem nadmiernego obładowania żołnierzy amerykańskich ciężkim ekwipunkiem okazuje się na tyle dotkliwy, że stał się w ostatnim czasie jednym z ważniejszych do rozwikłania i w związku z tym jest przedmiotem badań specjalistów wojskowych i zainteresowania kongresu, a także mediów. Zgodnie z tym co generał Peter Chiarelli, Zastępca Szefa Sztabu US Army powiedział senatorom amerykańskim, masa ekwipunku żołnierza, na który składa się kamizelka ochronna, hełm, amunicja, plecak i jego zawartość obejmująca min. żywność, potrafi sięgnąć nawet 60 kg. Z kolei generał James Amos z US Marine Corps wskazał, że ciężar wyposażenia żołnierza piechoty morskiej oscyluje wokół 40 kg. Te wartości nie idą w parze z założeniem jakie przyjęto w armii amerykańskiej, według którego żołnierz nie powinien nosić na sobie rynsztunku cięższego niż połowa jego masy.

Żołnierze operujący w Afganistanu niejednokrotnie są zmuszeni dźwigać na sobie ekwipunek... / Zdjęcie: US Marine Corps

Zmagania z nadmiernym ciężarem ekwipunku odbijają się negatywnie na komforcie żołnierza, obniżają jego efektywności działania i nie pozostają obojętne dla jego zdrowia. Wśród żołnierzy US Army i US Marine Corps odnotowuje się coraz więcej przypadków urazów w układzie mięśniowym i kostnym odniesionych podczas służby, za które winić należy ciężar ekwipunku żołnierskiego.

...którego masa znaczenie utrudnia ich działania w górach i powoduje urazy ścięgien, mięśni i kości / Zdjęcie: US Army

Efektem intensywnych poszukiwań rozwiązania problemu są nowe elementy wyposażenia, lżejsze i bardziej funkcjonalne od dotąd używanych. W pierwszej kolejności trafiają one do wojsk operujących w Afganistanie. Tym sposobem w US Marine Corps pojawiła się kamizelka oporządzeniowa wyposażona w balistyczne wkłady ochronne, Scalable Plate Carrier, która stanowi lżejszą alternatywę dla kamizelki MTV.

Remedium na problem dużej masy kamizelki MTV US Marine Corps ma być znacznie lżejszy od niej Scalable Plate Carrier, czyli kamizelka oporządzeniowa mieszczące płyty kuloodporne typu plate carrier, która pozwala na większą swobodę ruchów żołnierza, ale ma mniejszą powierzchnię ochronną od kamizelki / Zdjęcie: Eagle Industries

Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.