Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

3 wojskowe satelity FR na orbitach

Astronautyka, 30 listopada 2018

Dziś o 5:27 czasu moskiewskiego (02:27 UTC) z wyrzutni nr 3 platformy nr 133 kosmodromu w Plesiecku wystartowała rakieta nośna Rokot z trzema rosyjskimi satelitami wojskowymi. 2 minuty później kontrolę nad misją przejął ośrodek Wojsk kosmicznych WKS FR. Po 4 minutach od drugiego stopnia rakiety oddzielił się blok przyspieszający Briz-KM. Po dwóch godzinach satelity znalazły się na zaplanowanych orbitach.

Rakieta nośna Rokot startuje z wyrzutni nr 3 platformy nr 133 kosmodromu w Plesiecku z trzema rosyjskimi satelitami wojskowymi, 02:27 UTC / Zdjęcie: Roskosmos

Dzisiejszy start Rokota był drugim startem rakiety tego typu w 2018. Poprzedni miał miejsce w kwietniu na rzecz ESA. Po raz pierwszy Rokot wystartował 16 maja 2000. Od tego czasu rakiety tego typu startowały 29 razy, wynosząc na orbity około 70 satelitów różnych typów.

Rakieta nośna Rokot powstała na bazie strategicznej rakiety balistycznej RS-18. Składa się z dwóch stopni napędowych i bloku przyspieszającego Briz-KM oraz przedziału ładunku użytecznego. W obecnie stosowanej wersji Rokot wykorzystuje system sterowania wyprodukowany jeszcze na Ukrainie. Obecnie Ośrodek Chruniczewa – projektant i producent rakiet tego typu opracowuje wersję z wyłącznie rodzimymi podzespołami – Rokot-2. Jego pierwszy start jest planowany na początek 2021.

Do końca roku mają wystartować jeszcze 4 rosyjskie rakiety nośne. 3 grudnia z kosmodromu Bajkonur załogowego satelitę Sojuz MS-11 ma wynieść Sojuz-FG. 18 grudnia z ośrodka w Gujanie ma wystartować Sojuz-ST-A z satelitą CSO-1. 3 dni później Proton-M ma wynieść na orbitę satelitę Błagowiest po starcie z Bajkonuru. 25 grudnia rakieta Sojuz-2.1a powinna wystartować z kosmodromu Wostocznyj z rosyjskim satelitą obserwacyjnym Kanopus-W.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.