Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Bojowe lasery w służbie WKS FR

Lotnictwo wojskowe, Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 06 grudnia 2018

Ministerstwo Obrony FR poinformowało, że wojska lotniczo-kosmiczne (WKS) przyjęły do wyposażenia laserowe zestawy obrony powietrznej Pierieswiet. Nazwa uzbrojenia nawiązuje do Aleksandra Pierieswieta – półlegendarnego ruskiego mnicha prawosławnego, uczestnika bitwy na Kulikowym Polu, świętego Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.

Laserowy zestaw obrony powietrznej Pierieswiet w położeniu bojowym / Zdjęcie: MO FR

Zestawy trafiły do WKS FR już w 2017. Od 1 grudnia uzbrojenie weszło do służby w ramach prób. Obsługujący je żołnierze zostali wcześniej przeszkoleni w Wojskowej Akademii Kosmicznej im. A.F. Możajskiego w Sankt Petersburgu i w zakładach przemysłowych, gdzie zdobyli niezbędną wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne.

Pierieswiet został opracowany przez Federalne Centrum Nuklearne w Sarowie. Jego dane techniczne są tajne. Według rosyjskich mediów do zasilania lasera potrzebna jest bardzo duża energia, dlatego też zestaw składa się z co najmniej 2 pojazdów – nosiciela lasera i samochodu z zasilaczem elektroenergetycznym. W ciągu 2-3 lat zestaw ma zostać zmniejszony i zamontowany w jednym pojeździe.

WSK FR jako pierwsze w świecie wprowadziły do służby bojowe lasery

Pierieswiet ma służyć do poszukiwania, wykrywaniu i śledzeniu celów powietrznych, a następnie niszczenia ich za pomocą wiązki laserowej, trafiającej w urządzenia optoelektroniczne, elementy konstrukcji i uzbrojenie. Celami mogą być samoloty, pociski rakietowe, a nawet satelity. Według niektórych analityków Pierieswiet może jedynie wykrywać cele i podświetlać je promieniem lasera, niszczyć urządzenia optoelektroniczne i niewielkie bezzałogowe statki latające (Laser dla samolotów bojowych, 2017-11-07, Bojowy laser przyszłości, 2017-01-17, Dalsze testy bojowego lasera , 2016-11-16).

Po raz pierwszy o istnieniu zestawu Pierieswiet poinformował prezydent FR Władimir Putin podczas przemówienia do Zgromadzenia Federalnego 1 marca tego roku. Nieco później okazało się, że WKS FR zaczęły szkolić się w użyciu laserów bojowych już w 2017. W maju 2018 media poinformowały, że kilka Pierieswietów rozpoczęło już służbę, jednak organ prasowy Ministerstwa Obrony, gazeta Krasnaja Zwiezda, w publikacji z 20 lipca br. wyjaśniła, że zestawy te są używane do szkolenia. W tym czasie żołnierze prowadzili szkolenia na temat nowego sprzętu wojskowego rozmieszczonego w ich zakładach. Jednocześnie wojsko przygotowywało całą infrastrukturę niezbędną do eksploatacji laserowych zestawów OP.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.