Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Święto Wojsk Rakietowych i Artylerii

Wojska lądowe, 08 grudnia 2018

Wczoraj, na terenie Ośrodka Szkolenia Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia (CSAiU) w Toruniu, odbyły się obchody Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii (WRiA).

Na poligonie CSAiU, gdzie odbyła się główna część uroczystości, zgromadzono kilkanaście sztuk sprzętu artyleryjskiego, w tym armatohaubice Krab i Dana

Święto jest tradycyjnie obchodzone 7 grudnia. Dotyczy rodzaju wojsk, który jest najbardziej nowoczesnym w całych siłach zbrojnych, przy czym opiera swój sprzęt niemal wyłącznie na krajowych rozwiązaniach lub przynajmniej takich, które mogą być skutecznie serwisowane własnymi siłami.

Zmiany WRiA rozpoczęły się w 1994, kiedy rozpoczęto prace nad systemem dowodzenia i kontroli ognia Topaz spółki WB Electronics (Nowy inwestor w Grupie WB , 2017-11-09). Dzięki pełnemu zautomatyzowaniu procesu stało się możliwe przygotowanie danych do otwarcia ognia w ruchu i wykonanie zadania ogniowego w wyjątkowo krótkim czasie, co pozwala na uniknięcie ostrzału przeciwnika, nawet jeśli dysponuje nowoczesnymi środkami rozpoznania. Wiązało się to z rezygnacją z artylerii holowanej. Obecnie Topaz jest w istocie systemem klasy BMS, który nie funkcjonuje w żadnym innym rodzaju wojsk.

Główna część uroczystości Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii

Kolejne działania, które podjęto w WRiA, to modernizacja istniejących i zakup nowych systemów artyleryjskich, w tym armatohaubic natowskiego kalibru 155 mm Krab (Kraby przekazane, 2017-08-31) oraz automatycznych moździerzy Rak kal. 120 mm (KMO Rak w 5. Batalionie Strzelców Podhalańskich, 2018-12-04). Trzeba przy tym podkreślić, że dzięki zachowaniu ciągłości instytucjonalnej udało się zakończyć powodzeniem te programy, mimo że od ich uruchomienia do pierwszych dostaw minęły nawet dwie dekady.

Obecnie artyleria jest w trakcie procesu odbiorów i wdrażania do służby nowych modułów (dywizjonowych oraz kompanijnych) Krab i Rak, a także najnowszej odmiany Radioteolitowego Systemu Sondażu Atmosfery BAR spółki Aviomet, niezbędnej do prowadzenia celnego ognia. W br. przyjęto także do służby partię 4 radarów artyleryjskich Liwec. Finalizowane są także rozmowy w sprawie zakupu pierwszego dywizjonu artylerii rakietowej HIMARS, w ramach programu Homar. W konsekwencji WRiA – w ramach NATO – są obecnie liderem w dziedzinie stopnia zautomatyzowania procesu dowodzenia, a także w czołówce w odniesieniu do odsetka nowoczesnego sprzętu.

Gospodarzami tegorocznych obchodów byli Szef Zarządu Wojsk Rakietowych i Artylerii Inspektoratu Wojsk Lądowych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych płk Zenon Wiśniewski oraz Komendant Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu płk Dariusz Adamczyk. Na uroczystości przybyli m.in. Inspektor Wojsk Lądowych gen. bryg. Wojciech Grabowski, przedstawiciele władz samorządowych Torunia, garnizonów artyleryjskich, środowisk kombatanckich, dowódcy i szefowie artylerii Wojska Polskiego, reprezentanci uczelni wyższych oraz młodzieży szkolnej.

RSSA BAR. Bez tego systemu błąd wywołany silnym wiatrem w wyższych warstwach atmosfery może doprowadzić do zniesienia pocisku artyleryjskiego - przy strzelaniu na odległość rzędu 10 km - nawet o kilkaset metrów

Obchody rozpoczęły się Apelem Pamięci przy pomniku Polskich Artylerzystów, następnie odprawiona została Msza Święta w intencji żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej WRiA oraz poległych w misjach poza granicami kraju.

Trzeci etap obchodów odbył się na terenie poligonu CSAiU. W jego trakcie zaprezentowano podstawowy sprzęt rodzaju wojsk, a także uroczystą zbiórkę pododdziałów, głównie artylerii. Na zbiórce znalazły się także pododdziały elewów służby przygotowawczej do Narodowych Sił Rezerwowych, realizujących swoje zadania w ramach Ośrodka Szkolenia Podstawowego CSAiU.

Radar artyleryjski Liwiec. W br. wojsko odebrało 4 takie zestawy

Podczas uroczystego apelu wyróżniono zasłużonych żołnierzy jednostek artyleryjskich Wojska Polskiego. Złoty Medal za Zasługi dla Obronności Kraju otrzymało czterech żołnierzy, w tym Komendant CSAiU płk Dariusz Adamczyk. Srebrny Medal za Zasługi dla Obronności Kraju otrzymało dziesięciu żołnierzy, natomiast Brązowy Medal za Zasługi dla Obronności Kraju dwudziestu jeden.

Ponadto Komendant Centrum wręczył Odznaki Pamiątkowe CSAiU: gen. bryg. Jarosławowi Kraszewskiemu, gen. bryg. Sławomirowi Owczarkowi, płk. Zenonowi Wiśniewskiemu, płk. Waldemarowi Janiakowi, płk. Romanowi Ćwiklińskiemu oraz gen. bryg. w st. spocz. Antoniemu Skibińskiemu.

Jednym z finalnych elementów uroczystości był przemarsz podoodziałów. Na czele znalazła się kompania homorowa Wojsk Lądowych. Później zebrani mogli jeszcze oglądac strzelania, w tym z wykorzystaniem armat D-44 i moździerzy Rak / Zdjęcia: Michał Likowski


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.