Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Lotnicza przysięga 100-lecia

Historia, Ludzie, Lotnictwo wojskowe, 14 grudnia 2018

Lotniczy Dom Kultury Skocznia Warszawa w ramach projektu Niebo bez granic w roku 100-lecia odzyskania Niepodległości Polski i 100-lecia Biało-Czerwonej Szachownicy, zaprasza mieszkańców Warszawy i wszystkich miłośników lotnictwa na wyjątkową uroczystość odtworzenia przysięgi lotniczej złożonej 100-lat temu przez pierwszych lotników polskich na Lotnisku Mokotowskim w Warszawie . Spotkajmy się razem na Polu Mokotowskim pod Pomnikiem Lotników poległych w II Wojnie Światowej, aby społecznie, obywatelsko i patriotycznie oddać hołd Lotnictwu Polskiemu.

16 grudnia 1918 na Polu Mokotowskim w Warszawie przysięgę na wierność Rzeczypospolitej złożyło 36 lotników służących w czasie Wielkiej Wojny w siłach powietrznych zaborców Rosji, Austro-Węgier, Niemiec oraz w oddziałach Awiacyjnych Korpusów Polskich na Wschodzie i w Armii generała Hallera. Przysięga na lotnisku na Polu Mokotowskim miała charakter symboliczny ponieważ lotnicy tworzyli zręby wojsk lotniczych już od 1 listopada zajmując lotniska w Krakowie, we Lwowie, Hureczku pod Przemyślem i w Lublinie. 11 listopada opanowali lotnisko Mokotowskie w Warszawie, aby 21 listopada po raz pierwszy mógł wylądować na nim polski samolot wojskowy.

Lotnicy polscy stanęli wkrótce na wszystkich frontach wojny polsko-ukraińskiej, polsko-bolszewickiej, Powstania Wielkopolskiego, plebiscytów na Śląsku, Pomorzu, Warmii i Powstań Śląskich dając na zawsze najpiękniejsze dowody męstwa, bohaterstwa, kunsztu lotniczego i wielkiej miłości do Ojczyzny.

Po 100 latach od najważniejszego dla narodzin Lotnictwa Polskiego wydarzenia zapraszamy wszystkich do symbolicznego powtórzenia tamtej wiekopomnej uroczystości. Wydarzenie uświetni obecność lotniczych grup rekonstrukcyjnych kierowanych przez GRH WOLANT, obecność przedstawicieli stowarzyszeń seniorów lotnictwa wojskowego oraz uroczysta oprawa wykonana przez uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. 111 Eskadry Myśliwskiej w Wołominie oraz harcerzy warszawskiego ZHP.

Sprawny przebieg uroczystości gwarantuje Stowarzyszenie Historyczne CYTADELA, Fundacja Historyczna Lotnictwa Polskiego a upiękni je obecność Pań z GRH Bluszcz. Po uroczystości planowany jest finisaż wystawy Niebo bez granic poświęcony Ludwikowi Idzikowskiemu - jednemu z 36 lotników przysięgających 100-lat temu na Polu Mokotowskim. Spotkanie zamykające tym samym etap uruchomienia lotniczego domu kultury odbędzie się obok warszawskiej Skoczni, przy ul Czerniowieckiej 3, nieopodal ul. Idzikowskiego (Wernisaż wystawy Niebo bez granic., 2018-11-16).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.