Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Nowe, koreańskie technologie

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 09 kwietnia 2009

Południowokoreańskie ministerstwo obrony przyjęło nowy plan rozwoju nowych technologii wojskowych. Zakłada on osiągnięcie do 2024 samodzielności w tworzeniu kluczowych technologii militarnych.

Podstawowym orężem przeciwlotniczym średniego zasięgu Korei Południowej są starzejące się zestawy MIN-23 Hawk. Stworzenie nowych zostało prawdopodobnie umieszczone na liście 8 głównych programów zbrojeniowych Seulu. Według dostępnych informacji, Koreańczycy już od 1998 podjęli pierwsze działania w tym kierunku, próbując bazować na technologiach amerykańskich i rosyjskich. Na razie bez pozytywnego skutku

Przemysł obronny Korei Południowej w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat zrobił olbrzymi postęp. Tworzony praktycznie od podstaw, początkowo jako warsztaty remontowe dla amerykańskiego sprzętu wojskowego, w ciągu ostatnich dekad buduje lub montuje nowoczesne konstrukcje, głównie jednak w oparciu o zagraniczne technologie. Zdobyte w trakcie tych prac doświadczenie pozwala stopniowo na rozwój rodzimych konstrukcji. Przykładem mogą być zakupy marynarki wojennej. Duże okręty podwodne, najpierw Typu 209, potem 214 (zobacz: Pierwszy koreański U-214), były i są budowane na licencji oraz przy kluczowym udziale importowanych podsystemów (zobacz: Niemieckie podzespoły dla Korei). Jednak już kolejna generacja tego typu jednostek, KSS-III o wyporności ok. 3000 t, ma być już rodzimą konstrukcją.

Podobne zmiany można zaobserwować w przemyśle lotniczym, który przechodzi od licencyjnego montażu samolotów amerykańskich, przez wspólną z Lockheed Martinem budowę szkolno-treningowego T-50 (zobacz np.: Amerykanie blokują rozwój T-50), po plany samodzielnej budowy myśliwca V generacji (zobacz: Wątpliwości wokół KF-X). Przykłady takie można mnożyć - odnoszą się prawie do systemów uzbrojenia wszystkich rodzajów sił zbrojnych.

Ważną rolę w tych zmianach odgrywa ogólny, szybki rozwój cywilnego przemysłu, wysoki poziom wydatków wojskowych, które w 2008 osiągnęły oficjalnie wartość 28,5 mld USD oraz hojne finansowanie przez państwo działalności badawczo-rozwojowej (rząd pokrywa chociażby zdecydowaną większość wydatków na rozwój samolotów rodziny T-50).

Na ostatnim, 34. posiedzeniu komitetu wykonawczego projektów wojskowych, odbywającego się pod przewodnictwem ministra obrony i z udziałem przedstawicieli miejscowej agencji zakupów wojskowych, uzgodniono, że koniecznym jest dokładne zorganizowanie procesu tworzenia własnych technologii wojskowych. Część programów - jak chociażby wspomnianego myśliwca KF-X - ma niewielkie szanse na sprzedaż, gwarantującą zwrot nakładów na prace B+R. Inne mogę charakteryzować się brakiem kluczowym technologii lub - przeciwnie - dublowaniem się wysiłków.

W związku z tym, w ramach Planu Rozwoju Technologii Wojskowych, ustalono listę 8 systemów uzbrojenia, których stworzenie powinno zapewnić samowystarczalność Korei Południowej w dziedzinie głównych środków walki. Ujawniono jedynie, że w tym zestawieniu znajdują się nowoczesne systemy dowodzenia i łączności.

Dodatkowo Koreańczycy zamierzają wprowadzić nowe metody nadzorowania programów rozwojowych. Pierwsza z nich polega na stałym monitorowaniu przez zamawiającego programów B+R, określaniu jego celów i przydatności, przez sprawdzanie założeń symulacjami przyszłego pola walki. Ma to zapewnić przekazywanie przemysłowi bieżących potrzeb odbiorcy. Druga metoda polega na szerokim wykorzystywaniu w projektach wojskowych cywilnych technologii.

Według przyjętych założeń, proces pozyskania własnych, nowoczesnych technologii wojskowych powinien zakończyć się w 2024.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.