Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Kanada zmodernizuje Griffony

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 28 stycznia 2019

Kanadyjski resort obrony narodowej ogłosił, że Bell Helicopter Textron Canada wykona prace mające na celu przedłużenie trwałości użytkowej floty 85 śmigłowców wielozadaniowych Griffon CH-146, używanych przez Royal Canadian Air Force (RCAF, królewskie wojska lotnicze Kanady).

Modernizacja CH-146 ma zapewnić ich eksploatację co najmniej do 2031 / Zdjęcie: RCAF

W ramach pierwszego etapu przedsięwzięcia Bell Helicopter Textron Canada Limited – producent wiropłatów –  opracuje zmiany dotyczące wyposażenia awionicznego, wskaźników w kabinie załogi, silników i czujników. Prace, których wartość może sięgnąć maksymalnie 90 mln CAD (ok. 256 mln zł) brutto zostaną wykonane w ramach istniejącej umowy wsparcia eksploatacji CH-146, która została podpisana w 2011.

Całkowity koszt projektu Griffon Limited Life-Extension (GLLE) szacowany jest na około 800 mln CAD (2,28 mld zł) brutto. Rząd w Ottawie przewiduje, że dzięki niemu CH-146 pozostaną w służbie do co najmniej do 2031. Umowa na pozostałe prace ma zostać podpisana w 2022. Jednocześnie RCAF opracują i zrealizują projekt pozyskania  nowych średnich śmigłowców transportowych. 

CH-146 to wojskowa wersja śmigłowca Bell 412, mieszcząca 2 pilotów, technika pokładowego i 12 żołnierzy. Griffony weszły do służby w RCAF w l. 1995-1997. Kanadyjskie Griffony działąją obecnie w Mali, w ramach operacji Presence, zapewniając uzbrojoną eskortę śmigłowców CH-147 Chinooków podczas misji ewakuacji medycznej i transportu wojsk i zaopatrzenia oraz w Iraku, w ramach operacji Impact, przewożąc kanadyjskie wojska, sprzęt i materiały w ramach wsparcia misji szkoleniowej. Wcześniej CH-146 były używane także podczas misji w Afganistanie (Więcej śmigłowców dla MINUSMA, 2019-01-08).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.