Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Porozumienie w sprawie USFK

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 05 lutego 2019

Negocjatorzy z Republiki Korei i USA osiągnęli wstępne porozumienie w sprawie pokrycia kosztów stacjonowania amerykańskich wojsk na Półwyspie Koreańskim.

Obecność amerykańskich wojsk w Republice Korei ma ogromne znaczenie dla Seulu, ponieważ stanowi jedną z gwarancji – nawet jeżeli pozornych – bezpieczeństwa państwa. Możliwość zmniejszenia liczebności lub całkowitego wycofania kontyngentu z powrotem do USA, kilkukrotnie sugerowana przez Donalda Trumpa, wydaje się być mało realna, jednak jego perspektywa zdaje się być traktowana przez Waszyngton jako skuteczny środek nacisku w rozmowach z partnerami dotyczących, np. sposobu i zakresu finansowania wojsk USA przez państwo-gospodarza / Zdjęcie: Pfc. Kim, Kuan Min, 8th Army Public Affairs, USFK

Według doniesień medialnych w wyniku długotrwałych negocjacji strony zdołały uzgodnić zwiększenie wkładu finansowego Seulu w utrzymanie blisko 30-tysięcznego amerykańskiego kontyngentu wojskowego (US Forces Korea, USFK) stacjonującego w Republice Korei. W myśl wstępnego porozumienia południowokoreańskie władze mają łożyć na ten cel ok. 1 mld USD (3,7 mld zł).

Wspomniane środki mają w większości służyć opłaceniu pensji kilku tysięcy Koreańczyków zatrudnionych w amerykańskich bazach jako personel pomocniczy oraz dostawców usług i towarów niezbędnych do funkcjonowania instalacji wojskowych, ośrodków szkoleniowych i koszar. Reszta kwoty ma zostać przeznaczona na dodatkowe wydatki związane ze stacjonowaniem wojsk USA w Republice Korei.

Osiągnięte porozumienie, które musi zostać zaakceptowane przez prezydenta Donalda Trumpa, zwiększa wkład Seulu w finansowanie USFK w porównaniu do środków przeznaczanych na ten cel w poprzednich latach. W ramach dotychczasowego, pięcioletniego kontraktu, który przestał obowiązywać wraz z końcem 2018, Koreańczycy pokrywali wydatki rzędu – według różnych źródeł – ok. 800-850 mln USD (3-3,1 mld zł) rocznie (Seul zapłaci więcej za USFK, 2014-04-17).

Co ciekawe, odmiennie niż w przeszłości, nowe porozumienie, jeżeli wejdzie w życie, będzie obowiązywało jedynie przez rok. Oznacza to, że już w najbliższych miesiącach negocjatorzy ponownie będą musieli zasiąść do rozmów, aby ustalić warunki finansowania USFK z południowokoreańskiego budżetu na kolejny rok lub – w przypadku umowy ramowej – kilka następnych lat.

W ocenie części komentatorów taka sytuacja stawia władze w Seulu w gorszym położeniu. Teoretycznie, podczas negocjacji przedstawiciele rządu w Waszyngtonie mogą wykorzystać argument możliwego zmniejszenia liczebności amerykańskich sił w Republice Korei lub nawet całkowitego wycofania USFK z tego państwa. Takie pomysły były przytaczane w przeszłości przez gospodarza Białego Domu, wzbudzając zdziwienie wśród członków jego własnej administracji i zrozumiałe zaniepokojenie w Republice Korei.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.