Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Zadania ogniowe 23. śpa

Strategia i polityka, Strategia i polityka, 14 lutego 2019

W dn. 12-13 lutego pododdziały ogniowe 23. śląskiego pułku artylerii uczestniczące w zgrupowaniu poligonowym w Ośrodku Szkolenia CSAiU w Toruniu wykonywały zadania ogniowe amunicją bojową.

Pododdziały 23. Śląskiego Pułku Artylerii podczas treningu kierowania ogniem / Zdjęcia: kpt. Remigiusz Kwieciński, 23. śpa

W ramach Treningów Kierowania Ogniem, pk. Grzmot-19 i Ulewa-19, prowadzonych przez dowódcę 1. dywizjonu artylerii samobieżnej i dowódcę 3. dywizjonu artylerii rakietowej, pododdziały ogniowe przez dwa dni raziły cele w ugrupowaniu nieprzyjaciela w ramach realizacji zadań wsparcia ogniowego. Celem treningu było doskonalenie umiejętności obsad dywizjonów w wykonywaniu przedsięwzięć wchodzących w zakres przygotowania oraz organizacji kierowania ogniem, a także zgrywanie baterii artylerii rakietowej i samobieżnej w zakresie wykonywania zadań ogniowych amunicją bojową według obowiązującego programu strzelań.

Podczas TKO baterie 3. dar (122-mm wyrzutnie rakietowe WR-40 Langusta) oraz 1. das (152-mm samobieżne armatohaubice Dana) realizowały zadania z zakrytych stanowisk ogniowych w dzień i w nocy. Wszystkie pociski raziły cele z wymaganą dokładnością.

Na bazie treningów prowadzonych przez dowódców dywizjonów, dowódca 23. śpa, płk Grzegorz Potrzuski, przeprowadził doskonalący Trening Kierowania Ogniem pułku ze strzelaniem amunicją bojową, w ramach którego poprawiano realizację zadań ogólnego wsparcia ogniowego obsad PKO pułku i PKO dywizjonów, a także funkcyjnych organu dowodzenia w kierowaniu ogniem pułku. W czasie treningu zgrywano system rozpoznania pułku przy wykorzystaniu Radiolokacyjnych Zestawów Rozpoznania Artyleryjskiego Liwiec oraz bezzałogowych statków latających FlyEye. Siły i środki rozpoznania realizowały zadania na rzecz poprawiania ognia artylerii jak również zadania rozpoznania strzelającej artylerii.

Strzelania prowadzone przez artylerzystów z Bolesławca pozwoliły również na doskonalenie współdziałania z innymi rodzajami sił zbrojnych w zakresie prowadzenia rozpoznania oraz praktycznej realizacji procedur Call for fire. Zarówno w TKO dywizjonów jak i pułku uczestniczyły grupy rozpoznawcze kompanii rozpoznania z 10. Brygady Kawalerii Pancernej oraz wysunięci nawigatorzy naprowadzania lotnictwa (JTAC) z Jednostki Wojskowej Komandosów i AGAT. Praktyczną realizację zadań podczas strzelań amunicją bojową poprzedzono zajęciami doskonalącymi dla artylerzystów nt. obowiązujących w tym zakresie procedur.

Trening Kierowania Ogniem, będący zwieńczeniem dwutygodniowego okresu szkolenia poligonowego pododdziałów pułku (Szkolenie poligonowe śląskich artylerzystów, 2019-02-11), stanowił sprawdzenie zdolności pododdziałów do wykonywania zadań ogniowych zgodnie z przeznaczeniem, jak również gotowości do udziału pułku w ćwiczeniu dowódczo-sztabowym pk. Bóbr-19 oraz ćwiczeniu taktycznym z wojskami pk. Dragon-19.

Na podstawie informacji 23. śpa
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.