Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pierwsza izraelska misja na Księżyc

Astronautyka, 22 lutego 2019

Koncern Israel Aerospace Industries Ltd. (IAI) we współpracy ze SpaceIL skonstruował i wysłał pierwszy izraelski lądownik na Księżyc. Dziś z przylądka Canaveral na Florydzie wystartowała rakieta SpaceX Falcon 9 z izraelskim lądownikiem Beresheet (hebr. Genesis).

Wizualizacja lądownika Beresheet. Jego lądowanie na Księżycu jest zaplanowane na 11 kwietnia / Ilustracja: IAI

W październiku 2018 SpaceIL i izraelska Agencja Kosmiczna ogłosiły współpracę z NASA. Pierwsza izraelska misja księżycowa jest realizowana przez organizację pozarządową i zabiera na Księżyc kapsułę czasu, która na zawsze tam pozostanie i będzie stanowić źródło wiedzy dla przyszłych pokoleń. Lądowanie na Księżycu jest zaplanowane na 11 kwietnia.

Beresheet jest najlżejszym lądownikiem, jaki dotychczas wyprodukowano. Został opracowany i zbudowany kosztem 100 mln USD. Zanim wyląduje na Księżycu, przebędzie drogę 6,5 mln km. Izrael ma szansę stać się jednym z czterech krajów, które odniosły sukces w lądowaniach na Księżycu – do tej dokonały tego jedynie Rosja (1966), USA (1969) i Chiny (2013).

Osiem lat temu wyruszyliśmy w tę podróż, która dobiegnie końca za około dwa miesiące,kiedy wylądujemy na Księżycu. Tworzymy historię i jesteśmy dumni z tego, że możemy być częścią grupy, która realizuje wizję i marzenie wielu krajów na świecie. Jestem bardzo dumny z tego, że ta misja na zawsze pozostanie dowodem na zaawansowaną myśl techniczną Izraela – mówi Morris Kahn, prezesSpaceIL.

Jesteśmy dumni, że nasza wiedza technologiczna umożliwiła opracowywanie i budowę – wraz ze SpaceIL – bezzałogowego lądownika Beresheet, co stawia nas w światowej czołówce w zakresie możliwości dotyczących misji księżycowych. Co niezwykle istotne, jest to zarówno pierwsza misja księżycowa Izraela, jak i pierwszy tego typu projekt realizowany przez organizację pozarządową. Jeśli zaplanowane na kwiecień lądowanie przebiegnie pomyślnie – Izrael stanie się czwartym krajem na świecie, który w kontrolowany sposób umieści swój lądownik na Srebrnym Globie. Mamy nadzieję,że nasze możliwości technologiczne i z sukcesem zrealizowana pierwsza wyprawa stworzą pole do dalszej eksploatacji przestrzeni kosmicznej – dodał Boaz Levi, dyrektor generalny IAI.

Współpraca SpaceIL i Izraelskiej Agencji Kosmicznej z NASA umożliwi SpaceIL poprawę zdolności śledzenia i komunikowania się z lądownikiem przed, podczas i po wylądowaniu na Księżycu. W lądowniku zainstalowano retro-reflektor NASA – instrument, który odbija promienie lasera i pozwoli NASA precyzyjnie zlokalizować lądownik na powierzchni Księżyca po lądowaniu. SpaceIL, Izraelska Agencja Kosmiczna i NASA również zgodziły się, że NASA będzie miała dostęp do danych zgromadzonych przez magnetometr zainstalowany w izraelskim lądowniku. Instrument, który został opracowany we współpracy z Izraelskim Instytutem Nauki Weizmanna, będzie mierzył pole magnetyczne nad i na miejscu lądowania.

Kapsuła czasu składa się z trzech dysków, z których każda zawiera setki plików z informacjami takimi jak: szczegóły dotyczące lądownika i załogi go budującej; symbole narodowe, takie jak Izraelska Deklaracja Niepodległości, Biblia, flaga i hymn narodowy Izraela – Hatikwa. Lądownik zabiera też informacje o obiektach kultury: słowniki w 27 językach i encyklopedie, pieśni izraelskie, Modlitwę Wayfarera, książki o sztuce i nauce oraz literaturę izraelską, informacje o izraelskich odkryciach naukowych i technologicznych oraz wydarzeniach mających wpływ na świat, a także książkę dla dzieci zainspirowana misją SpaceIL na Księżyc.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.