Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Finowie kupią nowe zestawy przeciwlotnicze

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 24 kwietnia 2009

W przyszłym tygodniu fiński rząd zdecyduje o zakupie nowych, rakietowych systemów przeciwlotniczych średniego zasięgu, a także - ewentualnie - o modernizacji systemu radarowego.

NASAMS w trakcie jednego z próbnych odpaleń. Oba konkurencyjne systemy cieszą się sporą popularnością. Produkt norwesko-amerykański został już wybrany m.in. przez siły zbrojne Hiszpanii i Holandii, zaś francusko-włoski, w wersji morskiej, oprócz obu krajów, także przez marynarki wojenne Wielkiej Brytanii, Singapuru i Arabii Saudyjskiej / Zdjęcie: Kongsberg

Fińskie media doniosły w marcu ubiegłego roku, że przeprowadzone wcześniej testy dowiodły niskiej wartości operacyjnej rosyjskich systemów 9K37 Buk-M1. Moskwa przekazała 18 wyrzutni - wyprodukowanych w 1986 - w 1996, w zamian za długi. Według nieoficjalnych informacji, zestawy okazały się nieodporne na zakłócenia, co w praktyce czynie je nieprzydatnymi bojowo. W związku z tym, że jest to obecnie jedyny fiński sprzęt rakietowy średniego zasięgu, Helsinki miały planować zakup nowych, zachodnich systemów tej klasy (zobacz: Nieprzydatne Buki?).

Informacje te zostały pozytywnie i oficjalnie zweryfikowane przez fińskie władze. Potwierdziły one ostatecznie w środę, że w przyszłym tygodniu zostanie podjęta przez rząd kierunkowa decyzja o zakupie nowych zestawów przeciwlotniczych/przeciwrakietowych oraz - ewentualnie - o modernizacji wojskowych radarów dozoru powietrznego.

W tej pierwszej kwestii, w grę wchodzą dwie opcje: norwesko amerykański system NASAMS i francusko-włoski SAMP/T. Pierwszy, rozwinięty przez Kongsberga i Raytheona wykorzystuje pociski AIM-120 AMRAAM, drugi, dzieło Eurosam (MBDA France, MBDA Italy i Thales Group) - pociski Aster 30.

Rząd fiński przeznaczył na ten cel wstępnie 400 mln Euro. W przypadku modernizacji systemu radarowego, kwota ta może wzrosnąć nawet do 700 mln Euro. Wydatek ten ma być jednak skompensowany umową offsetową.

Finowie planują, że nowe systemy wejdą do służby po 2015.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra