Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

2018 – najbardziej krwawy rok Afganistanu

Strategia i polityka, Lotnictwo wojskowe, 13 marca 2019

Według danych Narodów Zjednoczonych 2018 przeszedł do historii jako najbardziej krwawy dla ludności cywilnej rok od 2009, kiedy rozpoczęto notowanie oficjalnych danych. UN Assistance Mission w Afganistanie (UNAMA) podaje, że od 1 stycznia do 31 grudnia 2018 zarejestrowano 10993 cywilne ofiary różnych działań z użyciem różnej broni – zginęły 3804 osoby, zaś ciężko rannych zostało 7189.

A-29 Super Tucano wojsk lotniczych Afganistanu przygotowywany do nocnego ataku bombami kierowanymi laserowo – 17 maja 2018 na lotnisku w Kabulu. Wzmożenie operacji lotniczych sił rządowych przyniosło wedle raportu Narodów Zjednoczonych rekordową liczbę cywilnych ofiar nalotów / Zdęcie: Jared Duhan, US Force-Afghanistan 

W stosunku do statystyk 2017 aż o 11 % wzrosła liczba zabitych cywilów i o 5% rannych. Co najgorsze, zginęło 927 dzieci, czyli najwyższa oficjalnie zanotowana ich liczba w 17-letniej historii sprawozdań Narodów Zjednoczonych z Afganistanu.

Zdaniem UNAMA za tak wysoka liczbę poszkodowanych cywilów winę ponoszą dwa czynniki – o 22% w stosunku do 2017 wzrosła ilość zamachów samobójczych, przede wszystkim lokalnych odłamów tak zwanego państwa islamskiego (w okresie działań bojowych 40. armii sowieckiej w Afganistanie w l. 1979-1990 było to zjawisko zupełnie nieznane), a także niebotycznie zwiększyła się operacyjna aktywność lotnicza samych Afgańczyków, jak i wojsk sojuszniczych. Innym powodem śmiertelnego żniwa była aktywność zamachowa tak zwanych talibów. Przy czym ci ostatni wykorzystywali przede wszystkim zdalnie kierowane miny-pułapki, zwłaszcza w okresie narastającej aktywności politycznej – na przykład przed wyborami.

Wedle raportu UNMA 63% ofiar wśród ludności cywilnej należy przypisać  szeroko pojętej aktywności sił zwalczających reżim w Kabulu. 37% przypada na działania t.zw. talibów, 20% zaś obciąża konto t.zw. Państwa Islamskiego Prowincji Khorosan, a 6% przypisywane jest bliżej niezdefiniowanym grupom opozycyjnym. Narody Zjednoczone przypisują 24% ofiar stronie przeciwnej, 14% – działaniom wojskowym rządu afgańskiego, 6% – operacjom militarnym sił międzynarodowych, a 4% bliżej nie sprecyzowanym akcjom sił prorządowych.

UNMA twierdzi, że znacząco  – o 24% wzrosła w stosunku do statystyk 2017 liczba cywilnych ofiar przypisywanych akcji sił prorządowych w 2018 – 1185 zabitych i 1427 rannych. Az o 82% wzrosła liczba cywilnych ofiar działań lotnictwa – 536 zabitych i 479 rannych. Z czego na konto wojsk lotniczych sił międzynarodowych zapisano 393 zabitych i 239 rannych, a konto wojsk lotniczych Afganistanu obciąża 118 zabitych i 186 rannych cywilów.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.