Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rekordowy rok MBDA

Przemysł zbrojeniowy, 20 marca 2019

2018 był dla MBDA kolejnym dobrym rokiem, podczas którego europejski koncern zdobył zamówienia o wartości 4 mld euro, co przełożyło się na zwiększenie portfela zamówień do rekordowego poziomu 17,4 mld euro. W porównaniu do 2017 nieznacznie wzrosły też przychody – do 3,2 mld euro. Działalność na rynkach rodzimych MBDA przełożyła się na zamówienia na poziomie 2,5 mld euro, podczas gdy zamówienia eksportowe wygenerowały zamówienia warte 1,5 mld euro. W 2018 przyjęło 1200 nowych pracowników w Europie, a plany na rok bieżący obejmują zatrudnienie kolejnego 1000.

Portfel zamówień MBDA wynosi 17,4 mld euro / Zdjęcie: MBDA

Istotne zamówienia z rynków rodzimych w 2018 obejmują m.in.: kontrakt przyznany przez francuską DGA na rozwój nowej generacji pocisku powietrze-powietrze MICA, odnowienie umowy na wsparcie eksploatacji pocisków Aster we Francji, Włoszech i Wielkiej Brytanii, modernizację i utrzymanie w służbie pocisków Taurus w Niemczech i Hiszpanii. Do znaczących zamówień eksportowych można zaliczyć uzbrojenie samolotów bojowych Eurofighter Typhoon oraz śmigłowców NH90 zamówionych przez Katar i kolejne kontakty na pociski Taurus, MMP i Mistral (Modernizacja pocisków MICA, 2018-07-26).

Dobre wyniki finansowe, w szczególności z naszych rodzimych rynków, odzwierciedlają strategiczną rolę sektora pocisków rakietowych w Europie. Jest ona możliwa jedynie dzięki utrzymaniu właściwej kombinacji programów narodowych oraz projektów współpracy pomiędzy europejskimi krajami. Bez utrzymania odpowiednich proporcji w tym obszarze Europa utraci wymaganą wielkość swojej przemysłowej i technicznej bazy, dzięki której jest w stanie samodzielnie rozwijać technologie niezbędne do realizacji działań przez nasze siły zbrojne – skomentował ubiegłoroczny wynik prezes MBDA Antoine Bouvier.

Do ubiegłorocznych osiągnięć MBDA należą: użycie operacyjne MMP przez francuską armię, wejście do służby systemu Sea Ceptor w Royal Navy i postępy w programie Land Ceptor dla British Army, pierwsze strzelania próbne pocisku przeciwokrętowego Marte ER i uzbrojenie wielozadaniowych samolotów bojowych Eurofighter w pociski Meteor, Storm Shadow i Brimstone (Pełny transfer technologii CAMM, 2018-12-20, Meteor w służbie RAF, 2018-12-11, Pierwsze strzelanie Marte ER, 2018-11-16).

Najnowszym sukcesem MBDA jest zakończenie z pozytywnym wynikiem przeglądu kluczowych prac koncepcyjnych w ramach projektu nowego pocisku manewrującego FC/ASW przez agencje zamówień zbrojeniowych Wielkiej Brytanii i Francji, Defence Equipment and Support (DE&S) i Direction Générale de l’Armement (DGA).

FC/ASW mają zastąpić w eksploatacji pociski manewrujące Storm Shadow/SCALP znajdujące się w arsenale lotnictwa wojskowego Francji i Wielkiej Brytanii oraz przeciwokrętowe Exocet będące orężem sił zbrojnych Francji i Harpoony używane przez brytyjskich wojskowych (Francusko-brytyjski pocisk nowej generacji , 2017-03-29).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.