Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Intensywne poszukiwania ORP Orzeł

Historia, Marynarka wojenna, 26 marca 2019

Pierwsza w tym roku ekspedycja Santi Odnaleźć Orła, a siódma z kolei właśnie dobiegła końca. Dzięki nawiązanej w 2018 współpracy z Sea War Museum Jutland, poszukiwania prowadzone były na  bardzo szeroką skalę.

Ekipa biorąca udział w tegorocznej ekspedycji Santi Odnaleźć Orła / Zdjęcie: santidiving.com

Ekipa Santi Odnaleźć Orła współpracę z Muzeum rozpoczęła w 2018 roku. Liczne spotkania zaowocowały partnerstwem w poszukiwaniach. Muzeum Bitwy Jutlandzkiej z Thyboron w Danii, założone przez Gerta Normanna, prowadzi najbardziej specjalistyczne i regularne badania poszukiwań wraków na Morzu Północnym, dysponuje licznymi jednostkami i sprzętem, niezbędnym przy takich poszukiwaniach.

Ekipa Santi Odnaleźć Orła dołączyła do ekspedycji, która rozpoczęła się 18 marca i trwała 5 dni. Poszukiwania prowadzone były przez specjalnie przystosowany do takich zadań MS Vina. Przebyto ponad 743 Mm, sprawdzono 50 pozycji, z czego 34 to nowo odkryte, piękne wraki.

Emocje sięgnęły zenitu, kiedy ekipa dwukrotnie trafiła na wrak okrętu podwodnego. Po dokładnych badaniach okazało się jednak, że pierwszy to niemiecki U-boot U-319, a drugi to rosyjski okręt podwodny S-194, który zatonął w 2007 podczas holowania do hiszpańskiej stoczni, a jego pozycja nie była dotąd znana.

Nie ma większego eksperta od poszukiwania wraków na Morzu Północnym niż Gert Normann. Dzięki naszej współpracy bardzo zintensyfikowaliśmy badania i poszukiwania. To była jedna z największych wypraw jakie dotychczas odbyliśmy. Zrobiliśmy kawał dobrej roboty i tak jak powiedziałem już wielokrotnie, szukamy aż do skutku – skomentował szef projektu Tomasz Stachura.

Ekipa nie ustaje w działaniach i szykuje się do kolejnych poszukiwań. Ten rok zapowiada się bardzo aktywnie, nie wykluczam,  że uda nam się zorganizować aż dwie ekspedycje – latem i jesienią. Ponadto, wkrótce zostanie zakończony film dokumentalny, pokazujący nasze starania w rozwiązaniu zagadki ORP Orzeł – dodał hydrograf i współorganizator wypraw Benedykt Hac (Kolejny etap poszukiwań ORP Orzeł zakończony, 2018-11-23).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.