Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Pierwsze zdjęcie czarnej dziury

Astronautyka, 11 kwietnia 2019

Komisja Europejska opublikowała pierwsze zdjęcie czarnej dziury wykonane przez Event Horizon Telescope (EHT, pol. Teleskop Horyzontu Zdarzeń), czyli międzynarodowy projekt współpracy naukowej skupiający naukowców finansowanych przez UE. Dzięki temu doniosłemu odkryciu uzyskano wizualne dowody na istnienie czarnych dziur i przesunięto granice współczesnej wiedzy naukowej.

Wychwycony obraz pokazuje czarną dziurę w centrum Messier 87 – ogromnej galaktyki w gwiazdozbiorze Panny / Zdjęcie: EHT

Pierwsza w historii obserwacja czarnej dziury jest wynikiem zakrojonej na szeroką skalę międzynarodowej współpracy badawczej w ramach projektu EHT i przynosi zmianę paradygmatu naszej wiedzy o czarnych dziurach, a także potwierdza przewidywania teorii względności Alberta Einsteina i otwiera nowe możliwości badania wszechświata.

Czarne dziury są to obiekty kosmiczne o ekstremalnej gęstości, których ogromna masa jest skupiona na bardzo małej przestrzeni. Ich obecność ma olbrzymi wpływ na otoczenie – powoduje zakrzywienie czasoprzestrzeni i ekstremalne rozgrzewanie materii, która się do nich dostaje. Wychwycony obraz pokazuje czarną dziurę w centrum Messier 87 – ogromnej galaktyki w gwiazdozbiorze Panny. Czarna dziura znajduje się w odległości 55 mln lat świetlnych od Ziemi, a jej masa jest 6,5 mld razy większa niż masa Słońca.

Aby umożliwić bezpośrednią obserwację najbliższego otoczenia czarnej dziury, program EHT zakładał modernizację i połączenie w sieć ośmiu teleskopów na całym świecie. Są one umieszczone w trudno dostępnych miejscach na dużych wysokościach, w tym w hiszpańskim paśmie górskim Sierra Nevada, na wulkanach w Meksyku i na Hawajach, w górach w Arizonie, na pustyni Atacama w Chile i na Antarktydzie. W projekcie uczestniczy ponad 200 naukowców z Europy, obu Ameryk i Azji Wschodniej.

Carlos Moedas, komisarz do spraw badań, nauki i innowacji powiedział: Fikcja jest często inspiracją dla nauki, a czarne dziury od dawna podsycają nasze marzenia i ciekawość. Dzisiaj, dzięki wkładowi europejskich naukowców, istnienie czarnych dziur nie jest już tylko pojęciem teoretycznym. To niezwykłe odkrycie ponownie potwierdza, że współpraca z partnerami na całym świecie może doprowadzić do osiągnięcia tego, co niewyobrażalne i poszerzenia horyzontów naszej wiedzy.

Przewodniczący Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERBN), prof. Jean-Pierre Bourguignon dodał: Gratuluję naukowcom z całego świata, którzy dokonali tego inspirującego odkrycia i przesunęli dotychczasowe granice poznania. Cieszę się przede wszystkim, że decydujący wkład w to przełomowe badanie wnieśli naukowcy finansowani przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych. Odważne podejście UE do finansowania tego rodzaju rewolucyjnych badań podstawowych znów zaowocowało sukcesem. Potwierdziła się również zasadność celu ERBN, jakim jest finansowanie badań wysokiego ryzyka o znacznych potencjalnych korzyściach.

Unijne finansowanie za pośrednictwem ERBN stanowiło kluczowe wsparcie dla projektu EHT. UE zapewniła w szczególności środki dla trzech spośród czołowych naukowców i ich zespołów zaangażowanych w projekt, a także wspierała rozwój i modernizację infrastruktury wielkiego teleskopu, która była niezbędna do powodzenia projektu.

Celem projektu BlackHoleCam, o wartości 14 mln euro, jest uzyskiwanie obrazu, mierzenie i badanie właściwości czarnych dziur. Sześcioletni projekt badawczy prowadzą od 2014 trzej czołowi naukowcy i ich zespoły: prof. Heino Falcke z Uniwersytetu im. Radbouda w Nijmegen (i przewodniczący Rady Naukowej EHT), prof. Michael Kramer z Instytutu Radioastronomii im. Maxa Plancka i prof. Luciano Rezzolla z Uniwersytetu im. Goethego we Frankfurcie.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.