Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Laboratorium broni laserowej MBDA

Przemysł zbrojeniowy, 12 kwietnia 2019

Koncern MBDA i Centrum Kompetencyjne Technologii Optycznych i Laserowych ALPhANOV uruchomiły 27 marca we francuskim Bordeaux Laboratorium badania odporności materiałów na działanie laserów.

Centrum w Bordeaux umożliwi symulowanie warunków rzeczywistego bojowego użycia laserów / Zdjęcie: MBDA

Obiekt powstawał od 2016 z myślą o sprawdzaniu efektów użycia laserów wobec różnych materiałów. Będą w nim używane źródła energii kierowanej o regulowanej mocy od 1 do 10 kW i nowoczesne uradzenia pomiarowe (kamery szybkiego obrazowania tele- i termowizyjne, pirometry, termoelement, itp.).  Obiekt będzie użytkowany przez MBDA i ALPhANOV przez kolejne 4 lata.

Centrum umożliwi symulowanie warunków rzeczywistego bojowego użycia laserów, co pozwoli m.in. na badanie zjawisk niedoskonałości celowania wiązką przez nosiciela znajdującego się w ruchu, użycia lasera do zwalczania celów nakładających się na siebie i wirujących oraz złożonych interakcji między promieniami lasera a różnymi materiałami.

Prace Centrum mają pomóc w zdefiniowaniu wymagań wobec poszczególnych elementów broni laserowej (np. źródła promieniowania, podzespołów celowniczych i służących do skupienia wiązki, itp.). Pozwolą też zoptymalizować architekturę przyszłych systemów uzbrojenia laserowego w zależności od celów, które mają one zwalczać (samoloty, pociski rakietowe, bezzałogowe statki latające, pociski artyleryjskie, czujniki optyczne, pojazdy, okręty, itp.).

Prezes MBDA Antoine Bouvier powiedział, że uzupełniając unikalne możliwości techniczne MBDA, Centrum może przyczynić się do realizacji projektów prowadzonych dla odbiorców niemieckich i brytyjskich. Laboratorium pozwoli nam projektować broń laserową przyszłości dokładnie według wymagań klientów wojskowych. Obiekt w Bordeaux jest milowym krokiem na drodze do pełnego opanowania przez nas technologii broni laserowej oraz uzyskania całkowitej autonomii w tej dziedzinie. To cel MBDA, a także cel naszych państw; doskonale wpisujący się w ducha europejskich projektów rozwijanych pod auspicjami Stałej Współpracy Strukturalnej.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.