Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Pierwsze przechwycenie nad Czarnogórą

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 15 kwietnia 2019

Para wielozadaniowych samolotów bojowych Eurofighter ze składu Aeronautica Militare (wojsk lotniczych Włoch) wykonała pierwsze przechwycenie intruza w przestrzeni powietrznej Czarnogóry.  Kraj ten nie posiada wielozadaniowych samolotów bojowych, dlatego też od czerwca 2018 Polemikí Aeroporía (wojska lotnicze Grecji) i Aeronautica Militare na zmianę wykonują misje Air Policing, polegającą na patrolowaniu i niedopuszczenie do naruszania granic Czarnogóry oraz udzielaniu pomocy samolotom wojskowym i cywilnym w sytuacjach awaryjnych.

Włoski Eurofighter eskortuje należącego do TUI Fly Boeinga 737-800 / Zdjęcie: MO Włoch

Rankiem 9 kwietnia samoloty stacjonujące we Włoszech w bazie lotniczej Gioia del Colle, 20 km na południe od Bari, zostały wysłane do akcji przez Centrum Połączonych Operacji Lotniczych NATO z hiszpańskiego Torrejon. Zadaniem włoskich pilotów było przechwycenie należącego do TUI Fly Boeinga 737-800 (zn. rej. D-ATYI), który podczas lotu do Hurghady w Egipcie utracił nad Chorwacją łączność z cywilną kontrolą ruchu lotniczego.

Wizualna kontrola intruza wykluczyła możliwość próby porwania czy problemy techniczne. Ustalono również, że utrata łączności była związana z nieporozumieniem między kontrolą ruchu lotniczego a załogą samolotu. Po wznowieniu regularnego kontaktu z kontrolerami D-ATYI kontynuował lot do Afryki (NATO strzeże Czarnogóry , 2018-06-06).

Na podstawie informacji Igora Božinovskiego


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.