Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Europa ma kosmiczny radar

Astronautyka, Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 15 kwietnia 2019

Hiszpańskie Ejercito del Aire (wojska lotnicze) potwierdziły, iż zainstalowany na terenie ich bazy w Moron de la Frontera (w pobliżu miejscowości Utrera i drogi do Sewili) w Andaluzji najnowszy radar obserwacji sytuacji kosmicznej – S3TSR – jest pierwszym tego typu narzędziem Europy pozwalającym jej na precyzyjne śledzenie i lokalizację obiektów na orbicie z odległości 2000 km.

Zamknięte stanowisko europejskiego kosmicznego radaru S3TSR w bazie wojsk lotniczych Hiszpanii Moron de la Frontera / Zdjęcie: Ejercito del Aire

Europa zyskała w ten sposób niezależną od innych zdolność ostrzegania o lotach pocisków balistycznych i przewidywania ich trajektorii, a także lokalizacji wszelkich pojazdów orbitalnych o charakterze wojskowym. Zyskano tego pewność po analizie tego, co zaobserwowała instalacja w bazie Moron de la Frontera 27 marca 2019, kiedy Indie przeprowadziły na orbicie swoją wojskową Mission Shahti, czyli przechwycenie i zniszczenie własnego satelity za pomocą specjalnego pocisku. Po celnym trafieniu na orbicie pojawiło się ok. 6500 odłamków większych od ołówka. Hiszpański radar wykrył pierwsza chmurę odłamków w kilka godzin po zdarzeniu, 27 marca o 12.45 czasu andaluzyjskiego. Połączony z radarem system analizy trajektorii obiektów w bazie Moron de la Frontera przewidział ruch odłamków informując, czy nie zagrożą one trasom satelitów europejskich.

Przy okazji okazało się, że wykrywa on bardzo szybko poruszające się po orbicie obiekty o średnicy kilku centymetrów z odległości kilku tysięcy kilometrów, co czyni go również użytecznym narzędziem wczesnego ostrzegania w przypadku ataku pociskami balistycznymi na terytorium Europy.

Radar S3TSR został zbudowany przez hiszpańską spółkę Indra pod nadzorem technicznym hiszpańskiego Centrum Rozwoju Technologii Przemysłowych i ministerstwa nauki, innowacji i szkolnictwa wyższego, na podstawie zamówienia złożonego prze Europejską Agencje Kosmiczną (ESA). Ma układ modułowy, umożliwiający jego rozbudowę i stopniowe powiększanie jego możliwości detekcji. Radiolokator jest częścią tworzonego dopiero hiszpańskiego systemu nadzoru kosmicznego – S3T i zostanie także wykorzystany do stworzenia katalogu kosmicznych śmieci opasujących Ziemię (Polsko-hiszpańska współpraca w programach kosmicznych , 2019-01-17, RemoveDEBRIS w przestrzeni kosmicznej, 2018-06-25).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.