Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Przegląd milicji narodowej Wenezueli

Służby państwowe, Strategia i polityka, 16 kwietnia 2019

13 kwietnia w Caracas odbył się doroczny przegląd Boliwariańskiej milicji narodowej Wenezueli (Milicia Nacional Bolivariana de Venezuela, MNB). 10 lat temu utworzył ją prezydent Hugo Chavez, w rocznicę zwolnienia z więzienia po nieudanym zamachu stanu z 4 lutego 1992. Chaveza uwolnił nowo wybrany prezydent Wenezueli, Rafael Caldera. Stało się to 13 kwietnia 1994.

Parada Milicia Nacional Bolivariana de Venezuela w Caracas, 13 kwietnia 2019 / Zdjęcie: elciudadano.com

Boliwariańska milicja narodowa stanowi rezerwę armii Wenezueli. W jej skład wchodzą ochotnicy – mężczyźni i kobiety, przechodzący oficjalnie szkolenie wojskowe. Milicja jest podzielona terytorialnie, a siedzibą jej dowództwa jest Fort Monatana w Caracas. Uzbrojenie stanowi nie tylko broń lekka, ale także czołgi i inne pojazdy opancerzone. Dowódcą MNB jest gen. Carlos Augusto Leal Tellería.

W przeglądzie wziął udział prezydent Wenezueli Nicolas Maduro, któremu bezpośrednio podlega formacja. Zapowiedział on, że do końca roku w Boliwariańska milicja narodowa będzie liczyć o milion członków więcej niż obecnie (oficjalnie – 2,2 mln). Jej struktura ma zaś zostać bardziej zintegrowana z siłami zbrojnymi. Maduro zwrócił się w związku z tym do Narodowego Zgromadzenia Ustawodawczego o nadanie MNB rangi konstytucyjnej.

Nicolas Maduro od 24 stycznia 2019 nie jest uznawany za prezydenta Wenezueli przez Stany Zjednoczone i część ich sojuszników. Wspierają one samozwańczego prezydenta Juana Guaido. Amerykanie poprzez przewrót polityczny chcą przejąć kontrolę nad zasobami naturalnymi Wenezueli, w tym największymi na świecie złożami ropy naftowej (Wenezuelskie K-8 na DOL-u, 2019-02-19).

Podczas przeglądu MNB Maduro ogłosił 3 dni Wielkiego Tygodnia – 15-17.04.2019, jako dodatkowo wolne od pracy. Ma to pomóc w usprawnieniu systemu elektroenergetycznego Wenezueli. W ostatnich tygodniach już 6 razy ulegał on masowym wyłączeniom. Według Maduro, był to efekt zewnętrznych ataków hakerskich.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.