Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Izraelskie ATHOS 2052 dla Indii

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, Strategia i polityka, 22 kwietnia 2019

Indyjskie media donoszą, że Elbit Systems wygrał przetarg na dostawy haubic ciągnionych ATHOS (Autonomous Towed Howitzer Ordnance System) 2052 kalibru 155 mm / 52 dla wojsk lądowych Indii. Wartość kontraktu, który ma zostać zawarty w najbliższym czasie, jest szacowana na ponad 1 mld USD. Indyjskim partnerem Elbit Systems w przetargu był Bharat Forge.

Elbit ATHOS 2052 kal. 155 mm / 52 jest haubicą z automatycznym systemem ładowania. Zasięg jej ognia z amunicją HE przekracza 40 km / Zdjęcie: Elbit Systems

Izraelska oferta wygrała z propozycją francuskiego Nextera. Wspólnie z indyjskim Larsen & Toubro oferował on haubicę Trajan. Według indyjskich mediów, jej cena była znacznie wyższa niż ATHOS 2052.

Ważnym warunkiem stawianym w przetargu przez Indie była lokalizacja produkcji. Zamówienie dotyczy 1580 haubic, z których najwyżej 400 zostanie dostarczonych przez Elbit. Pozostałe mają zostać zbudowane w Indiach przez Tata Power SED i Bharat Forge.

Na pozyskiwanie technologii i produkowanie kupowanego uzbrojenia w Indiach naciska Organizacja Badań i Rozwoju Obrony (DRDO). Z kolei generalicja jest zainteresowana głównie zakupami bezpośrednimi w krajach producentów. Takie rozwiązanie starają się wymuszać przede wszystkim USA, sprzedające w ostatnich latach Indiom coraz więcej broni.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.