Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Obrazy Bruegla na samolocie

Lotnictwo cywilne, 06 maja 2019

Brussels Airlines ujawniły szósty samolot w okolicznościowym malowaniu. Na jego kadłubie i w kabinie pasażerskiej znajdują się obrazy Pietera Bruegla (starszego).

Ręczne namalowanie na kadłubie A320 dzieł Bruegla trwało 19 dni / Zdjęcia: Brussels Airlines 

Wcześniej belgijski przewoźnik zaprezentował swoje samoloty upamiętniające Tintina, Magritte'a, Czerwone Diabły, Tomorrowland i Smerfy (Aerosmurf w Warszawie, 2018-11-19). W tym roku powstało dzieło niezwykłe, będące hołdem dla Pietera Bruegla (starszego), niderlandzkiego malarza, żyjącego w l. 1525-1569. Bruegel malował przede wszystkim pejzaże, zapełnione postaciami chłopskimi (stąd przydomek Chłopski). Czerpał motywy z codziennego życia ludu (wesela, uczty, biesiady, kiermasze) i z Biblii i ilustrował przysłowia.

Zadania zaprojektowania malowania samolotu, które nawiązywałoby do twórczości wielkiego mistrza, podjęło się dwóch współczesnych belgijskich artystów – Jos de Gruyter i Harald Tys. Powstało ono w ciągu 19 dni i wymagało 1615 roboczogodzin pracy. Do malowania zużyto 508 l podkładu i farb w 30 kolorach oraz 140 l bezbarwnego lakieru.

Malowanie samolotu Brussels Airlines z obrazami Bruegla jest najbardziej skomplikowanym, jakie kiedykolwiek stworzono, ze względu na bardzo wysoki poziom szczegółowości
 

Samolot z obrazami Bruegla to tylko jeden z elementów projektu promującego flamandzkich mistrzów w 2019 i 2020. Brussels Airlines i VISITFLANDERS oferują turystom Hi Belgium Pass: The Flemish Masters Experience, dzięki której mogą polecieć z 48 europejskich miast do Brukseli, wykonać nieograniczoną liczbę przejazdów pociągiem do belgijskich miast i odwiedzić wiele atrakcji kulturalnych za darmo, w tym wystawy i kolekcje flamandzkich mistrzów w całej Flandrii i Brukseli. Po przybyciu na brukselskie lotnisko podróżni mogą natychmiast zanurzyć się w świecie Bruegla dzięki nowej instalacji umieszczonej przy bramce A40 (Brussels Airlines rezygnują z Superjetów, 2019-01-09).
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.