Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pojazdy Ateş dla tureckich pograniczników

Służby państwowe, Przemysł zbrojeniowy, 20 maja 2019

16 maja 2019 turecka kompania Katmerciler Araç Üstü Ekipman Sanayi z Izmiru przekazała Ministerstwu spraw wewnętrznych 20 pierwszych rozpoznawczo-obserwacyjnych pojazdów opancerzonych 4x4 Ateş. Pojazdy są przeznaczone dla Straży ochrony pogranicza. Kolejnych 37 Ateşów ma zostać dostarczonych do końca 2019.

Uroczystość przekazania 20 pierwszych rozpoznawczo-obserwacyjnych pojazdów opancerzonych 4x4 Ateş tureckiemu resortowi spraw wewnętrznych, Izmir, 16 maja 2019 / Zdjęcie: Katmerciler

Pojazd rozpoznawczy Ateş powstał na bazie innej konstrukcji Katmerciler – pojazdu opancerzonego 4x4 Hizir. Może on przewozić do 6 osób (Hizir – 9). Jest napędzany silnikiem Cummins ISL o mocy 400 KM z automatyczną skrzynią przekładniową Allison 3000. Z pełnym wyposażeniem i załogą waży do 16 t. Może rozwijać prędkość do 120 km/h, a jego zasięg wynosi 700 km. Pojazd może pokonywać wodę o głębokości 100 cm, przeszkody o wysokości 45 cm i rowy o szerokości 100 cm.

Ateş jest wyposażony w kompleks rozpoznawczo-obserwacyjny dostarczany przez Aselsana. W jego skład wchodzi radar wykrywania obiektów naziemnych (Acar Kara Gözetleme Radarı) i całodobowy system elektrooptyczny (Şahingözü-OD Elektro-Optik Sensör Sistemi) – oba na wysuwanych masztach. Kompleks uzupełnia system lokalizowania źródła ostrzału (Seda (Yankı) Atış Yeri Tespit Sistemi), automatyczny system kierowania SECANS i 3 cyfrowe radiostacje.

Kontrakt na zakup 57 pojazdów Ateş jest w 75% finansowany przez Unię Europejską. Mają one bowiem patrolować granice Turcji z Bułgarią i Grecja, by uniemożliwić przenikanie przez nie nielegalnych imigrantów (głównie z Syrii) do UE.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.