Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Nowe bomby w arsenale WKS FR

Przemysł zbrojeniowy, Lotnictwo wojskowe, 01 czerwca 2019

Igor Kryłow, dyrektor generalny rosyjskiego Państwowego Przedsiębiorstwa Naukowo-Produkcyjnego (GNPP) Region, głównego projektanta i producenta precyzyjnej amunicji kierowanej Rosji, podał, iż jego zakład rozpoczął w pierwszym kwartale 2019 dostawy dwóch typów nowych szybujących bomb kierowanych – o masie 505 kg  i 1525 kg – dla rodzimych wojsk lotniczo-kosmicznych (WKS FR). Dla odbiorców zagranicznych zostaną one dostarczone w 2020.

Tak na rysunkach zakładów Region prezentują się dwie nowe precyzyjne szybujące bomby rosyjskie, po lewej – 505-kg bomba K08BE, po prawej większa – 1525-kg bomba K029E – UPAB-1500B-E / Ilustracja: GNPP Region          

Obie bomby mają wbudowane systemy precyzyjnego naprowadzania na cel za pomocą nawigacji bezwładnościowej i satelitarnej  (GLONASS). Mniejsza bomba oznaczona jako K08BE jest przeznaczona do niszczenia szczególnie ważnych celów powierzchniowych (baz sprzętu, elementów infrastruktury krytycznej). Ma ona masę bojowa 505 kg, z czego 390 kg to głowica bojowa. Długość – 2840 mm, średnica – 355 mm. Może być zrzucana z wysokości do 14 tys. m – wówczas jej zasięg szybowania to ok. 40 km. Detonator wyposażono w trzy zdalnie ustawiane tryby opóźnienia eksplozji.

Większa bomba K029E (UPAB-1500B-E) przeznaczona jest do ataków na umocnione betonem obiekty o szczególnym znaczeniu, takie jak centra dowodzenia, czy wyrzutnie pocisków rakietowych, ale także z użyciem podobnego, co poprzednia systemu programowania eksplozji może być wykorzystana przeciwko celom powierzchniowym. K029E ma masę 1525 kg, z czego 1010 kg to wzmocniona głowica bojowa z penetratorem betonu. Długość – 5050 mm, średnica – 400 mm. UPAB-1500B-E może być zrzucana z pułapu 15 tys. m i z tej wysokości podczas lotu szybowego przebyć może do celu ok. 50 km.

Igor Kryłow dodał, że oba typy bomb przeszły z powodzeniem próby eksploatacyjne, nie wymienił jednak ani nazw krajów, ani kontynentów, na które trafi na nowa rosyjska amunicja lotnicza, która dostosowana jest  przenoszenia przez samoloty bojowe, które eksportuje Rosja.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.