Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Nowi patroni rosyjskich lotnisk

Lotnictwo cywilne, Historia, Strategia i polityka, 01 czerwca 2019

31 maja 2019 prezydent FR Władimir Putin podpisał dekret nadający patronów 44 rosyjskim portom lotniczym. Zostali nimi wybitni władcy, poeci, pisarze, śpiewacy, naukowcy i inżynierowie. Z największych rosyjskich lotnisk komunikacyjnych bez patronów pozostały tylko porty lotnicze w St. Petersburgu i Wołgogradzie.

Dekret prezydenta FR Władimir Putin z 31 maja 2019, nadający patronów 44 rosyjskim portom lotniczym

Dekretem prezydenta podmoskiewskie lotnisko Szeremietiewo zostało nazwane na cześć Aleksandra Puszkina – jednego z najwybitniejszych rosyjskich pisarzy i poetów. Domodiedowo zyskało miano Michaiła Łomonosowa, XVIII-wiecznego naukowca, który założył Moskiewski Uniwersytet Państwowy, obecnie również noszący jego imię. Z kolei lotnisko Wnukowo zostało nazwane na cześć sowieckiego konstruktora samolotów, Andrieja Tupolewa.

Lotnisko w Kazaniu, stolicy Tatarstanu, zostało nazwane na cześć tatarskiego pisarza i poety Gabdulli Tuqaia. Z kolei lotnisko w Woroneżu zyskało imię cara Piotra I Wielkiego, terminal w Krasnodarze został nazwany na cześć cesarzowej Katarzyny Wielkiej, księżna Olga została patronką lotniska w Pskowie, a car Mikołaj II Romanow portu w Murmańsku. Lotnisko w dalekowschodnim Magadanie (Sokoł), ośrodku systemu obozów pracy za czasów Stalina, zostało nazwane imieniem opozycyjnego barda z czasów sowieckich, Władimira Wysockiego.

Dekret Putina nie określił jednoznacznie, w jaki sposób rosyjskie porty lotnicze zostaną oficjalnie nazwane. Wszystko wskazuje jednak na to, że zachowają one swoje dotychczasowe nazwy, z dodanymi nazwiskami patronów. Na przykład lotnisko Szeremietiewo będzie nazywane międzynarodowym lotniskiem Szeremietiewo imieniem A. S. Puszkina.

5 czerwca w porcie lotniczym Szeremietiewo ma zostać odsłonięty pomnik Aleksandra Puszkina. Umieszczono go w atrium terminala E. Nazwisko i portrety poety pojawią się na ekranach, banerach i w innych miejscach. Otwarta zostanie wystawa Moskwa i Puszkin.

Patronów rosyjskich lotnisk komunikacyjnych wybrano w publicznym głosowaniu, w ramach inicjatywy o nazwie Wielkie Imiona Rosji. Została ona zorganizowana przez Izbę Publiczną, Rosyjskie Towarzystwo Geograficzne i Rosyjskie Towarzystwo Wojskowo-Historyczne. Celem projektu było promowanie jedności narodowej i patriotyzmu (Nowi patroni rosyjskich portów , 2018-12-05).

Głosowanie objęło 46 portów lotniczych Rosji. Dekret prezydenta FR dotyczy jednak tylko 44 lotnisk. Pominięto w nim lotnisko Wnukowo w St. Petersburgu – rodzinnym mieście Putina (w czasach sowieckich Leningradu), i w Wołgogradzie (od 1925 do 1961 – Stalingradzie). W przypadku tego pierwszego Rosjanie głosowali za nadaniem imienia wybitnego XIX-wiecznego pisarza Fiodora Dostojewskiego, a dla drugiego wybrali legendarnego pilota z czasów II wojny światowej, Aleksieja Mariesjewa – bohatera książki Opowieść o prawdziwym człowieku.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.