Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Wybuch w fabryce w Dzierżyńsku

Wypadki, Przemysł zbrojeniowy, 02 czerwca 2019

1 czerwca 2019 w przedsiębiorstwie GosNII Kristałł w Dzierżyńsku w obwodzie nowogrodzkim doszło do serii wybuchów. W ich wyniku obrażenia odniosło 44 pracowników zakładów i 45 mieszkańców okolicznych budynków. 28 z nich do szpitala dowiozły karetki pogotowia, a pozostali dotarli tam samodzielnie. Dziś w szpitalu pozostało 16 poszkodowanych, w tym jeden w stanie ciężkim.

Po wybuchach doszło do pożaru lasów otaczających wytwórnię. Paliło się ok. 1,2 tys. m2. W akcji ratowniczej brało udział 400 ludzi i 50 pojazdów.

Dym nad miejscem wybuchu w oddziale Nr 1 przedsiębiorstwa GosNII Kristałł w Dzierżyńsku w obwodzie nowogrodzkim, 1 czerwca 2019 / Zdjęcie: prawdapfo

Okoliczni mieszkańcy zostali poszkodowani w wyniku oddziaływania fali uderzeniowej, która wybijała szyby z okien i powodowała odpadanie tynków. Władze obiecały im odszkodowania po 100 tys. rubli z budżetu obwodowego i 50 tys. z miejskiego. Ubezpieczycielem Kristałła jest Sowgaz.

Według wstępnych ocen, do wybuchów doszło w oddziale polimerów. Zniszczone zostały 3 magazyny i 2 budynki produkcyjne. Fala uderzeniowa uszkodziła 180 budynków mieszkalnych i kilkadziesiąt obiektów socjalnych. Według władz, nie ma zagrożenia chemicznego.

Kristałł powstał w latach 1950. Produkuje materiały wybuchowe dla armii i przemysłu, w tym trotyl. Niedawno został zwolniony jego dyrektor – za błędy w zakresie bezpieczeństwa. Przedsiębiorstwo znajduje się w pobliżu zakładów im. Swierdłowa – producenta amunicji oraz (jedynego w Rosji) oktogenu i heksogenu.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.