Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Bilans serbskiej zbrojeniówki

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 20 czerwca 2019

Aż 95% zysków serbskiej zbrojeniówki przynoszą kontrakty eksportowe – ujawnił dr Nenad Miloradowicz, pełnomocnik ministra obrony Serbii do spraw przemysłu zbrojeniowego i technologii obronnych.

Minister Nenad Miloradowicz potwierdził, że serbski przemysł zbrojeniowy, dzięki porozumieniu z Chińczykami wszedł w posiadanie zaawansowanych technologii samolotów bezzałogowych, a Wojska Srbije zostaną wyposażone w chińskie bojowe bsl Chengdu Wing Loong II / Zdjęcie: CCTV

Poinformował on także, że rząd w Belgradzie zainwestował w ostatnich latach w rozwój 8 zakładów przemysłu zbrojeniowego równowartość 178 mln euro, z czego większość pochodziła z ich zysków eksportowych. Prócz tego dodatkowo dokonano w nich bezpośrednich budżetowych inwestycji technologicznych o równowartości 49,5 mln euro, co w sumie podwoiło ich zdolności produkcyjne.

Dane, którymi pochwalił się serbski minister opublikował w czerwcowym wydaniu serbski miesięcznik Odbrana (Obrona), który jest oficjalnym pismem belgradzkiego resortu obrony i sił zbrojnych. Czerwcowy numer Odbrany dedykowany jest belgradzkim targom przemysłu obronnego – Partner – Medunarodni Sajan Naorużanja i Wojne Opreme (25-28 czerwca 2019). Z wypowiedzi Miloradowicza dowiedzieć się można, że wytypowano 95 grup systemów uzbrojenia koniecznie potrzebnych dla modernizacji Vojska Srbije, czyli sił zbrojnych. Własny przemysł ma zapewnić dostawę aż 75 z nich.

Trzon serbskiej zbrojeniówki tworzą obecnie 54 spółki zatrudniające 23 tys. osób, 11 dalszych przedsiębiorstw jest w trakcie procesu certyfikacji, która upoważnia do zaliczenia w poczet narodowego przemysłu obronnego. W sumie około 200 spółek uznawanych jest za istotne dla Potencjału Techniczno-Obronnego Republiki Serbii – OTIBS, zapewniającego własny rozwój i własną produkcję zbrojeniową.

Miloradowicz podał, że 15 czołowych państwowych spółek zbrojeniowych Serbii utworzy jednolity holding – Grupacija Odbranbene Industrije Srbije. Znajdą się w nim przedsiębiorstwa produkujące broń strzelecką – jak Zastawa-Arms, amunicyjne – jak Prwi Partizan, i wytwarzające materiały wybuchowe – jak Prwa Iskra Namenska, ale także słynny producent haubic i rakiet z miejscowości Czaczak – Sloboda Company Srbija, czy wytwórca optoelektroniki i głowic samonaprowadzających pocisków – Teleoptik-Żiroskopi z Zemun. Ale będą także wśród nich wyspecjalizowane zakłady metalurgiczne.

Minister przedstawił także nowości, które serbska zbrojeniówka pokaże na belgradzkim salonie – Partner. Wśród nich będzie 6 nowych wersji opancerzonego lekkiego pojazdu BOV 4x4 – dwie przeznaczone dla dowodzenia artylerią, dwie dla żołnierzy piechoty, wariant rozpoznawczy i przeciwpancerny. Udostępniona będzie najnowsza wersja modernizacyjna czołgu M-84A, czyli jugosłowiańskiej odmiany T-72.

Wedle słów Miloradowicza, modernizowane własnymi siłami będą samoloty szturmowe – dwusilnikowe odrzutowce Orao (nowa awionika od 2021). Kurację odmładzającą przejdą także serbskie śmigłowce Mi-8 i Gazelle. Co bardzo interesujące – minister potwierdził fakt porozumienia z chińskim przemysłem lotniczym, obejmującego zakup bojowych bsl klasy MALE (6 Chengdu Wing Loong II – w 2018), ale także transfer chińskiej technologii, który umożliwi konstrukcję własnego bezzałogowca taktycznego średniego zasięgu o nazwie Pegaz.

Na podstawie informacji Igora Bożinowskiego


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.