Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Sojuz wyniesie także satelity z USA

Astronautyka, 28 czerwca 2019

Na 5 lipca 2019 zaplanowany jest start rosyjskiej rakiety nośnej Sojuz 2.1b z nowego kosmodromu Wostocznyj nad Amurem w pobliżu granicy chińskiej z ponad 30 satelitami do ustawienia na orbicie, w tym pojazdami z USA.

Start rakiety nośnej Sojuz 2.1b z europejskim satelitą systemu Galileo na pokładzie w 2011. Rosja dysponuje obecnie nowych kosmodromem Wostocznyj nad Amurem, przy granicy chińskiej, przeznaczonym głównie dla lotów cywilnych i komercyjnych / Zdjęcie: Roskosmos

Jak podał rosyjskim mediom dyrektor generalny Roskosmosu Dmitrij Rogozin – najważniejszym wśród satelitów, które na ten lot zabierze nad Ziemię Sojuz 2.1b jest rosyjski Meteor-M, a wśród całej gamy mniejszych są tylko 3 rosyjskie. Wyniesienie innych zakontraktowały spółki z następujących krajów: Finlandii, W.Brytanii, Francji, RFN, Izraela, Szwecji, Tajlandii, Ekwadoru, Republiki Czeskiej, Estonii i Stanów Zjednoczonych.

Od 1995 w USA działa wspólne rosyjsko-amerykańskie przedsiębiorstwo – ILS (International Launch Service) do kontraktacji komercyjnych lotów orbitalnych na terenie Ameryki Północnej. Utworzyły je rosyjskie Centrum Kosmiczne im. Chruniczewa oraz korporacja Lockheed Martin. W 2006 wycofała się on ze spółki, a jej akcje wykupił Chruniczew w 2008. Od tej pory ILS jest spółką rosyjską działająca w USA – spółką-córką Centrum Chruniczewa. Ma ona wyłączne prawo do marketingu i zawierania kontraktów na usługi kosmiczne – ustawianie satelitów na wymaganych orbitach za pomocą rakiet Proton, Angara – znajdujących się w dyspozycji Centrum Chruniczewa, a także rakiet Sojuz.

Rosyjskie media podały, że Pentagon zabronił spółkom amerykańskim korzystania z rosyjskich rakiet przy ustawianiu na orbicie swoich satelitów od 2023. Jak jednak wyjaśnił szef ILS Kirk Paysher nie ma mowy o pełnym zakazie, czy objęciu sankcjami tych przedsiębiorstw, które zdecydują się skorzystać z rosyjskich usług kosmicznych. Poinformował on, że nie ma jakichkolwiek ograniczeń prawnych w USA przy kontraktacji wykorzystania rosyjskich pojazdów kosmicznych do celów komercyjnych.

Zakaz wykorzystywania rosyjskich rakiet nośnych mają jednak wszystkie rządowe agencje amerykańskie, a zwłaszcza dotyczy to służb podległych Pentagonowi. Obowiązuje on od 2017.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.