Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Wystartował Proton-M z satelitą Spiektr-RG

Astronautyka, 13 lipca 2019

Rakieta nośna Proton-M ze stopniem przyspieszającym DM-03 i satelitą obserwacyjnym Spiektr-RG wystartowała dziś o 15:30:57 czasu moskiewskiego z platformy nr 81 kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Start odbył się w zwykłym trybie. Był transmitowany na stronie internetowej Roskosmosu. Po 583 s blok DM-3 oddzielił się od górnego stopnia rakiety.

Rakieta nośna Proton-M z satelitą obserwacyjnym Spiektr-RG startuje z kosmodromu Bajkonur, 13 lipca 2019, 15:30:57 czasu moskiewskiego / Zdjęcie: Roskosmos

Pierwotnie start misji planowano na 21 czerwca. Jednak przełożono go z powodu problemów technicznych wykrytych podczas ostatnich kontroli. Nowy termin wyznaczono na 12 lipca, ale ostatecznie zwiększono opóźnienie o jeszcze jeden dzień.

Oddzielenie satelity Spiektr-RG od bloku DM-3 zaplanowano na 17:31. Ostatecznie ma on znaleźć się w punkcie Lagrange’a L2, pozostając w spoczynku względem Słońca i Ziemi, 1,5 mln km od niej. Lot na tę pozycję ma potrwać 3 miesiące.

Spiektr-RG powstał w kooperacji FR i RFN. Jego głównym zadaniem jest obserwacja Kosmosu w paśmie rentgenowskim. Urządzenia satelity mają skanować Wszechświat do jego granic, z bardzo wysoką czułością. Ich twórcy przewidują, że określą pozycje ok. 3 mln czarnych dziur i zaobserwują wybuchy 700 tys. gwiazd. Na satelicie zamontowano dwa teleskopy rentgenowskie – niemiecki eRosita i rosyjski ART-XC.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.