Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Kornet z termowizją

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 21 lipca 2019

MO Federacji Rosyjskiej przekazało informację o wprowadzeniu do linii nowej wersji przenośnego zestawu ppk Kornet. Wyposażono ją w startowy moduł optoelektroniczny z systemem termowizyjnym (dotychczasowe oznaczenie 9P). Ma to umożliwić identyfikację celów i ich zwalczanie w nocy. Nie ujawniono zasięgu systemu. PPK Kornet jest prowadzony do celu w modulowanej wiązce laserowej.

MO FR podaje, że najnowszy przenośny wariant ppk Kornet z modułem termowizyjnym dla oddziałów lekkiej piechoty, jako pierwszy otrzymała gwardyjska brygada desantowo-szturmowa stacjonująca w pobliżu miasta Kamyszyn w obwodzie wołgogradzkim. Do tej pory uzbrojona była ona w ppk Fagot, uznane obecnie za przestarzałe.

Kornet w akcji w rękach żołnierza lekkiej specjalnej piechoty rosyjskiej / Zdjęcie: MO FR

Pierwszą generację zestawów Kornet – 9K135 po raz pierwszy wprowadzono do linii w 1998. Trzonem są pociski różnych typów – 9M133, a najnowszy 9MK135 FM3 zestawu Kornet -D na zasięg przedłużony do 9 -10 km. Od 2016 trwają próby odmiany nie wymagającej ciągłego podświetlania celu wiązką lasera, działającej na zasadzie wystrzel i zapomnij. Skuteczny zasięg zestawu mieści się w przedziale od 100 do 5500 m, a nocą – 3500 m. Pocisk ma standardowy dla Rosjan kaliber – 152 mm i masę 26 kg. Z dotychczasowej instrukcji użycia i praktyki walk w Syrii wynika, że dla pewności obezwładnienia czołgu z własnym systemem samoobrony odpala się dwa Kornety prowadzone tą samą wiązką laserową.

Z informacji rosyjskiego resortu obrony wynika, że dla treningu żołnierzy opracowano specjalny symulator komputerowy, który ma umożliwić zapoznanie z nowym systemem walki w nocy. Symulator pozwala na trening w dowolnie wybranych warunkach pogodowych (zima – słotna jesień), a także w dowolnie wybranym terenie (zurbanizowany i otwarty). A także wybrać rodzaj zwalczanego sprzętu potencjalnego przeciwnika.

Moskwa informuje, że ppk Kornet oddane obecnie żołnierzom z Kamyszyna zostaną zademonstrowane w akcji po raz pierwszy na żywo i w warunkach nocnych podczas jesiennych ćwiczeń brygady.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.